TK



Biuletyn Kompas: Dane techniczne są informacją publiczną

dostęp do informacji publicznej| informacja publiczna| Internet| rada gminy| sesja rady gminy| wójt| WSA

włącz czytnik
Biuletyn Kompas: Dane techniczne są informacją publiczną

Przepisy ustaw ustrojowych (art. 11 b ustawy o samorządzie gminnym, art. 8a ustawy o samorządzie powiatowym i art. ustawy o samorządzie województwa), art. 61 Konstytucji oraz art. 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej stanowią, że – w ramach zasady jawności działania organów władzy publicznej – obywatelom przysługuje prawo do wstępu na posiedzenia kolegialnych organów władzy. Uprawnienie to obejmuje również możliwość rejestrowania przez mieszkańców przebiegu tego rodzaju posiedzeń. Nie oznacza ono przy tym wyłącznie możliwości bezpośredniego udziału w sesjach organów, ale również możliwość zapoznania się z ich przebiegiem, np. za pośrednictwem transmisji radiowej lub telewizyjnej. W niektórych jednostkach samorządowych obrady są transmitowane również za pośrednictwem Internetu. Ich treść jest bowiem informacją publiczną – mieszkańcy mogą zatem domagać się ich udostępnienia przez organy administracyjne.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał 19 lutego b.r. orzeczenie, w ramach którego odniósł się do zakresu informacji związanych z utrwalonym materiałem z sesji rady gminy, jakie podlegają udostępnieniu obywatelom (sygn. akt II SAB/Wa 622/13). Skargę do sądu wniósł mieszkaniec gminy K., który we wrześniu 2013 roku wystąpił do wójta z wnioskiem o udostępnienie (w trybie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej) między innymi danych dotyczących tego, w jakim systemie, na jakim sprzęcie i przy użyciu jakiego programu dokonano (przesłanego mu wcześniej na płycie) nagrania nadzwyczajnej sesji rady gminy. Wnioskodawca domagał się także udzielenia mu informacji o tym, jakie warunki techniczne musi spełnić sprzęt komputerowy dla odtworzenia przesłanego nagrania.

W odpowiedzi na wniosek, wójt gminy K. poinformował wnioskodawcę, że żądane przez niego informacje nie stanowią informacji publicznej. Dodał też, że w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z właściwą obsługą sprzętu komputerowego, na którym miał być odtwarzany plik, należy zasięgnąć porady specjalisty w dziedzinie informatyki lub zapoznać się z instrukcją obsługi i dokumentacją dołączoną do przekazanego sprzętu. W konsekwencji, wnioskodawca skierował do sądu administracyjnego skargę na bezczynność wójta. Jak czytamy w uzasadnieniu wyroku, „skarżący wskazał, że objęta wnioskiem informacja stanowi informację publiczną, bowiem dotyczy trybu i sposobu działania organu w ramach wypełniania ustawowego obowiązku. Wójt Gminy K. jest zaś podmiotem zobowiązanym na gruncie U.d.i.p. do jej udostępnienia. Spełniony został zatem zakres przedmiotowy i podmiotowy ustawy. Zaniechanie udostępnienia żądanej informacji bądź wydania decyzji o odmowie jej udzielenia, tworzy stan bezczynności.”

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.