TK



ETS o dyskryminacji podatkowej przedsiębiorstwa w ramach grupy spółek powiązanych

ETS| podatek od obrotu w handlu detalicznym| podstawa opodatkowania| progresja podatkowa| przedsiębiorstwa powiązane| stawka podatku| Węgry

włącz czytnik
ETS o dyskryminacji podatkowej przedsiębiorstwa w ramach grupy spółek powiązanych
ETS - główne wejście. Foto: Archiwum ETS

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł 5 lutego 2014 r., że podatek, który stawia w niekorzystnej sytuacji przedsiębiorstwa powiązane, w ramach grupy, ze spółkami mającymi siedzibę w innym państwie członkowskim, stanowi dyskryminację pośrednią ze względu na siedzibę spółek. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku węgierskiego podatku od obrotu handlu detalicznego w sklepach, należnego od wszystkich tych przedsiębiorstw ze względu na ich łączny obrót.

Według przepisów węgierskich dotyczących podatku od obrotu handlu detalicznego w sklepach, podatnicy, którzy w ramach grupy spółek stanowią przedsiębiorstwa powiązane, są zobowiązani dodać swoje obroty przed zastosowaniem silnie progresywnej stawki opodatkowania oraz podzielić uzyskaną w ten sposób kwotę podatku proporcjonalnie do ich rzeczywistych obrotów.

Spółka Hervis prowadzi na Węgrzech sklepy z artykułami sportowymi i należy do grupy przedsiębiorstw, której spółka dominująca (SPAR Österreichische Warenhandels AG) ma siedzibę w innym państwie członkowskim. Na mocy przepisów węgierskich Hervis jest zobowiązana do zapłaty ułamka podatku szczególnego należnego od wszystkich przedsiębiorstw należących do grupy. Zastosowanie tych przepisów skutkuje jednak objęciem spółki Hervis średnią stawką opodatkowania wyraźnie wyższą niż stawka, jaka miałaby zastosowanie, gdyby uwzględniany był tylko obrót jej sklepów.

Ze względu na to, że wniosek Hervis o zwolnienie z podatku szczególnego został oddalony przez organy podatkowe, spółka wniosła skargę do sądu na Węgrzech. Sąd krajowy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy przepisy węgierskie dotyczące podatku szczególnego są zgodne z zasadami swobody przedsiębiorczości i równego traktowania, jeżeli wywierają one potencjalnie dyskryminujące skutki względem podatników „powiązanych”, w ramach grupy, ze spółkami mającymi siedzibę w innym państwie członkowskim.

W dzisiejszym wyroku Trybunał stwierdził, że węgierskie przepisy dotyczące podatku szczególnego wprowadzają rozróżnienie pomiędzy podatnikami w zależności od ich przynależności – bądź jej braku – do grupy spółek. Owo kryterium rozróżniające wprawdzie nie ustanawia dyskryminacji bezpośredniej (podatek szczególny jest pobierany na identycznych warunkach w odniesieniu do wszystkich spółek prowadzących na Węgrzech działalność w zakresie handlu detalicznego w sklepach), jednakże skutkuje ono niekorzystnym traktowaniem przedsiębiorstw powiązanych w stosunku do przedsiębiorstw, które nie należą do grupy spółek.

W tym względzie Trybunał wyjaśnił, że, po pierwsze, stawka podatku szczególnego jest silnie progresywna, w szczególności w jej najwyższym przedziale. Po drugie, podatek szczególny dla przedsiębiorstw powiązanych jest obliczany na podstawie skonsolidowanego obrotu grupy, podczas gdy w przypadku osoby prawnej nienależącej do grupy (jak niezależny franczyzobiorca) podstawa opodatkowania ogranicza się do obrotu podatnika rozpatrywanego oddzielnie.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.