TK



Francja: Rada Konstytucyjna zatwierdza odebranie obywatelstwa terroryście

Bernard Cazeneuve| Charlie Hebdo| dżihad| Europejska konwencja Praw Człowieka| Francja| ISIS| Manuel Valls| Nicolas Sarkozy| Rada Konstytucyjna Francji| Rada Państwa Francji| terroryzm

włącz czytnik
Francja: Rada Konstytucyjna zatwierdza odebranie obywatelstwa terroryście
Rada Konstytucyjna Francji - Sala posiedzeń. Foto: Wikipedia.org

23 stycznia Rada Konstytucyjna Francji, organ badający zgodność z konstytucją Republiki przepisów i decyzji administracyjnych, potwierdziła, że Rada Państwa, reprezentująca państwo francuskie, zgodnie z konstytucją odebrała wcześniej przyznane obywatelstwo pochodzącemu z Maroka terroryście.

Skargę do Rady Państwa złożył Ahmed Sahnouni, Marokańczyk naturalizowany w 2003 roku i skazany w 2013 roku na 7 lat więzienia za przynależność „do grupy przestępczej o charakterze terrorystycznym". 45. letni skazaniec został pozbawiony obywatelstwa francuskiego w dniu 28 maja 2014 na mocy dekretu podpisanego przez premiera Manuela Vallsa i Ministra Spraw Wewnętrznych, Bernarda Cazeneuve.

Rada Konstytucyjna otrzymała od Rady Państwa jako kwestię priorytetową pytanie o zgodność dwóch artykułów kodeksu cywilnego z prawami i wolnościami gwarantowanym przez Konstytucję.

Artykuł 25 Kodeksu cywilnego pozwala odebrać obywatelstwo francuskie osobie, która nabyła obywatelstwo francuskie i została skazana za naruszenie podstawowych interesów państwa lub za przestępstwo stanowiące akt terroryzmu.

Artykuł 25-1 stwierdza, że dotyczy to przypadku, gdy zarzucane czyny miały miejsce przed nabyciem obywatelstwa francuskiego lub w okresie dziesięciu lat od dnia nabycia.

Rada Konstytucyjna orzekła, że cel walki z terroryzmem nie narusza zasady równości, a o tej decyzji rozstrzygnął charakter przestępstwa.

W przeddzień posiedzenia Rady Konstytucyjnej, w dwa tygodnie po zamachu na redakcję Charlie Hebdo i koszerne delikatesy w Porte de Vincennes, premier Manuel Valls mówił prasie, że "rząd jest gotowy i czeka na decyzję, aby wzmocnić swój arsenał środków przeciwdziałania terroryzmowi.”

Adwokat Sahnouniego pytał zaś o równość Francuzów: „Czy są Francuzi bardziej francuscy niż inni [Francuzi]?” i ostrzegał, że jego klient, odesłany do Maroka, może zostać ponownie skazany za te same czyny.

Przepis o pozbawieniu nadanego wcześniej obywatelstwa zastosowano od 1973 roku osiem razy, lecz sprawa Ahmed Sahnouni jest pierwszym przypadkiem, który trafił do Rady Konstytucyjnej.

Otwarta pozostaje kwestia Francuzów, walczących w szeregach ISIS (Państwa Islamskiego). Prawicowi politycy m.in. Nicolas Sarkozy, domagają się zakazu powrotu francuski dżihadystów do kraju. Jednak na przeszkodzie stoi prawo międzynarodowe, m.in. Europejska Konwencja Praw Człowieka, które zakazuje stawiania przeszkód przed powrotem obywatela na terytorium jego własnego kraju. Musiałby on wcześniej zostać pozbawiony obywatelstwa francuskiego, ale byłoby to – jak wypowiedziała się Rada Konstytucyjna – możliwe tylko wtedy, gdy ma drugie obywatelstwo bądź urodził się poza Francją.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.