TKHFPC wystąpiła do ABW w sprawie antysemickich ataków w regionie lubelskim

ABW| antysemityzm| Dariusz Libionka| HFPC| Krzysztof Bondaryk| Lublin| Tomasz Pietrasiewicz

włącz czytnik
HFPC wystąpiła do ABW w sprawie antysemickich ataków w regionie lubelskim
Antysemickie napisy w Lublinie. Foto: adl.hebrew.pl

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do szefa ABW gen. Krzysztofa Bondaryka, o podjęcie zdecydowanej interwencji w sprawie powtarzających się ataków antysemickich w Lublinie.

W wystąpieniu HFPC przypomina sprawę Tomasza Pietrasiewicza, dyrektora Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. W 2010 r. nieznani sprawcy wrzucili do jego mieszkania cegły z namalowanymi swastykami. Do jednej z cegieł przymocowany był ładunek pirotechniczny, który eksplodował w jednym z pomieszczeń. W tej sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze, które ze względu na niewykrycie sprawców zostało umorzone w sierpniu 2011 r.

W maju 2012 r. miał miejsce kolejny atak na T. Pietrasiewicza – w ruchliwych punktach Lublina umieszczono antysemickie plakaty z jego wizerunkiem. Jak wynika z doniesień prasowych, plakat przypominał afisz teatralny zapraszający na fałszywe przedstawienie do „Ośrodka Brama Grodzka – Teatr Nerwica Natręctw” na przedstawienie pt. „Icka ulice, srula kamienice, czyli jak grabić Polskę w majestacie prawa”.

W wystąpieniu wskazano również na sprawę dr. Dariusza Libionki, lubelskiego historyka zajmującego się tematyką Holocaustu. Doktor Libionka został zaatakowany w podobny sposób co Tomasz Pietrasiewicz – jego dom obrzucono kamieniami, do których przymocowano ładunki pirotechniczne, a w wrześniu 2011 r. na samochodzie dr. Libionki namalowano swastyki.

Zdaniem HFPC te ataki nie są przypadkowe i nie mają charakteru incydentalnego. „Z analizy przedstawionych przypadków wynika, że odnotowane w Lublinie ataki o podłoży dyskryminacyjnym skierowane były przeciwko konkretnym osobom zaangażowanym w działalność kulturalną i edukacyjno-naukową związaną z tematyką historii Żydów w Polsce” – czytamy w wystąpieniu.

W zakresie zadań ABW znajduje się rozpoznawanie, zapobieganie, wykrywanie i ściganie sprawców przestępstw zagrażających m.in. bezpieczeństwu obywateli, a także porządkowi publicznemu w państwie demokratycznym. W ocenie HFPC wartości te zostały naruszone w przypadku opisanych spraw.

HFPC

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.