TKKomisja Wenecka o nadmiernej ingerencji w pracę niektórych sądów konstytucyjnych

Chorwacja| Gruzja| Komisja Wenecka| Rada Europy| sądy konstytucyjne| Słowacja| Trybunał Konstytucyjny| Turcja

włącz czytnik
Komisja Wenecka o nadmiernej ingerencji w pracę niektórych sądów konstytucyjnych

Na 106. sesji plenarnej (Wenecja, 11-12 marca 2016), Komisja Wenecka była zmuszona omówić kilka przypadków nadmiernej ingerencji w pracę sądów konstytucyjnych państw członkowskich, które będą również omawiane na 4. Kongresie Światowej Konferencji na Rzecz Sądownictwa Konstytucyjnego (Wilno, 10-13 września 2017).

Opinia, przyjęta na 106. sesji plenarnej, koncentruje się na zmianach w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym RP.

Komisja Wenecka jest [także] poważnie zaniepokojona wypowiedziami prezydenta Turcji, że nie zgadza się on z niedawnym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego Turcji, i który zagroził likwidacją [tego] sądu. Jako członek Rady Europy, Turcja jest związana z podstawowymi zasadami Rady: demokracji, ochrony praw człowieka i praworządności. Groźby wobec Trybunału Konstytucyjnego Turcji stanowią rażące naruszenie podstawowych zasad Rady Europy.

Ponadto, Komisja Wenecka jest zaniepokojona doniesieniami o problemach i opóźnieniach w mianowaniu sędziów do Sądów Konstytucyjnych w Słowacji i Chorwacji.

Jeśli chodzi o Gruzję, Komisja jest zaniepokojona wezwaniami władzy wykonawczej do [wcześniejszego] zakończenia mandatu Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, co może, między innymi, podważyć autorytet Trybunału.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.