TK
List więcej niż symboliczny
Beata Szydło| John McCain| Kongres USA| sekretarz stanu USA| Senat USA| Trybunał Konstytucyjny| ustawa medialna
włącz czytnikDoświadczenie McCaina i jego aktywność w polityce zagranicznej gwarantują, że w przypadku zwycięstwa kandydata republikanów będzie brany pod uwagę przy przyznawaniu stanowisk związanych z dyplomacją, z pozycją sekretarza stanu na czele. Wówczas będzie nie tylko wypowiadać się pisemnie i ustnie na temat spraw dotyczących polityki zagranicznej, ale będzie ją współtworzył, co z pewnością wpłynie na amerykańską retorykę w sferze międzynarodowej. Dlatego podpisanie listu przez Johna McCaina może mieć obecnie znaczenie symboliczne, którego wymiar poznamy dopiero za pewien czas.
Nie przeceniając tego wymiaru należy stwierdzić, że w stosunkach polsko-amerykańskich doszło do sytuacji bezprecedensowej. Do tej pory krytyka stanu polskiej demokracji dotyczyła okresu przed 1989 rokiem, co nie dziwi z historycznego punktu widzenia. Tymczasem w treści listu senatorów pojawiają się argumenty, z którymi polska władza może polemizować, ale których na pewno nie chciała usłyszeć. Zwłaszcza, że jednym z ich autorów jest republikański senator, znany z krytykowania zagrożeń dla funkcjonowania demokratycznego państwa prawa.
I można się nie zgadzać z wizją rządów prawa według McCaina, ale nie można deprecjonować jego wkładu w amerykańską politykę międzynarodową, której jesteśmy istotnym elementem. Krytykowano Obamę, że nie wspominał o Polsce w swojej wizji polityki zagranicznej, teraz krytykuje się trzech senatorów, że wspominają o Polsce w sposób niewłaściwy. Biorąc pod uwagę, jak bardzo nie lubimy, kiedy krytykuje się Polskę, musimy mieć świadomość, że jako państwo jesteśmy częścią międzynarodowego porządku, definiowanego przez pryzmat zasady demokracji i rządów prawa. Ten międzynarodowy porządek jest początkiem i zarazem końcem naszej suwerenności.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.