TK



M. Szpunar, Rzecznik Generalny TSUE o stronie internetowej gazety

audiowizualna usługa medialna| Austria| Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE| Kommunikationsbehörde Austria| Maciej Szpunar| strona internetowa| Tiroler Tageszeitung| Trybunał Sprawiedliwości UE| Verwaltungsgerichtshof

włącz czytnik
M. Szpunar, Rzecznik Generalny TSUE o stronie internetowej gazety

W ocenie rzecznika generalnego Macieja Szpunara strona internetowa gazety codziennej zawierająca materiały audiowizualne nie stanowi audiowizualnej usługi medialnej w rozumieniu prawa Unii. Ewentualne trudności, wynikające z konieczności dokonywania przez krajowe organy regulacyjne oceny charakteru istniejących na rynku usług, nie mogą uzasadniać objęcia zakresem dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych w praktyce wszelkich treści audiowizualnych obecnych w Internecie.

Dyrektywa 2010/131 stanowi w szczególności, że audiowizualną usługą medialną jest usługa, za którą odpowiedzialność redakcyjną ponosi dostawca usług medialnych i której podstawowym celem jest dostarczanie ogółowi odbiorców - poprzez sieci łączności elektronicznej - audycji w celach informacyjnych, rozrywkowych lub edukacyjnych. Taka audiowizualna usługa medialna jest przekazem telewizyjnym albo nielinearną audiowizualną usługą medialną (usługą na żądanie).

New Media Online GmbH, spółka prawa austriackiego (zwana dalej „spółką New Media Online”), prowadzi stronę internetową gazety Tiroler Tageszeitung pod nazwą Tiroler Tageszeitung Online. Na stronie tej, obok innych treści, znajduje się oddzielna zakładka zatytułowana „Wideo”, obejmująca, w czasie gdy miały miejsce okoliczności faktyczne, katalog około 300 materiałów audiowizualnych. Materiały te, o długości od kilkudziesięciu sekund do kilku minut, były w mniejszym lub większym stopniu powiązane z tematyką pozostałej zawartości strony internetowej i pochodziły z różnych źródeł (materiały własne, materiały wyprodukowane przez lokalną telewizję, dostarczone przez użytkowników strony itd.).

W 2012 r. Kommunikationsbehörde Austria (austriacki organ regulacyjny) uznał zakładkę „Wideo” na stronie internetowej Tiroler Tageszeitung Online za audiowizualną usługę medialną na żądanie, objętą obowiązkiem zgłoszenia. Spółka New Media Online wniosła skargę na tę decyzję. Verwaltungsgerichtshof (naczelny sąd administracyjny), rozpoznający odwołanie od orzeczenia oddalającego skargę, skierował do Trybunału Sprawiedliwości pytania prejudycjalne w przedmiocie wykładni niektórych kryteriów pozwalających uznać usługę za audiowizualną usługę medialną w rozumieniu dyrektywy 2010/13.

W przedłożonej dzisiaj opinii rzecznik generalny Maciej Szpunar zauważył na wstępie, że podstawowym celem audiowizualnej usługi medialnej jest dostarczanie audycji, czyli elementów tradycyjnego programu telewizyjnego, z tym że w przypadku usługi nielinearnej audycje te nie są dostarczane w określonym czasie, lecz na żądanie użytkownika. Ponadto prawodawca Unii wyraźnie - choć w sposób anachroniczny z punktu widzenia dzisiejszego stopnia rozwoju
technologii internetowej - wskazał w motywach dyrektywy, że nie zamierzał objąć zakresem jej stosowania internetowych portali informacyjnych.

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.