TK
Między empatią a lękiem
deficyt zaufania| diagnoza społeczna| Europejski Sondaż Społeczny| imigranci| konserwatyzm| OECD| społeczeństwo otwarte| stopień otwartości| uchodźcy| wspólnota
włącz czytnikSkoro nie znamy osób, które uciekają do Europy z odległych kulturowo krajów, opinie o nich opieramy na tym, co wcześniej utrwaliło się w naszych głowach. Najłatwiej sięgamy do tego, co jest poznawczo dostępne, proste, powiązane z innymi postawami i przekonaniami. Sięgamy więc do utrwalonych, uproszczonych schematów, dotyczących przekonań o innych ludziach „w ogóle” oraz o określonych grupach etnicznych.
Deficyt zaufania społecznego
Polacy są nieufni. Europejski Sondaż Społeczny z 2012 r. oraz ostatnia Diagnoza Społeczna z r. 2015 pokazują, że z opinią: „Ludzie najczęściej starają się być pomocni” zgadza się jedynie 13 proc. Polek i Polaków. Pod względem zaufania do ludzi od lat znajdujemy się na szarym końcu europejskich społeczeństw. Jedynie Bułgarzy deklarują jeszcze niższy poziom zaufania – 11 proc.
Najczęściej gotowość do udzielenia pomocy innym deklarują Duńczycy (47 proc.), Szwedzi (46 proc.), Norwegowie (45 proc.), Finowie (42 proc.) i Szwajcarzy (40 proc.). Z analiz, które prowadziłam w oparciu o dane z Europejskich Studiów Wartości (EVS) w roku 2008 wynikało, że zaufanie do ludzi we wszystkich badanych krajach jest pozytywnie związane z poczuciem szczęścia (najsilniej w krajach skandynawskich, najsłabiej w Rosji i na Ukrainie), i jednocześnie – z poczuciem kontroli nad tym, co się z nami dzieje.
Jeszcze klika lat temu obawy Polaków, związane z obecnością imigrantów nad Wisłą, były słabsze niż obawy innych europejskich społeczeństw (por. dane z 2008 r., European Value Studies). Wtedy najbardziej niepokoiliśmy się o to, że imigranci będą obciążeniem dla krajowego systemu opieki społecznej. Oraz że przyczynią się do wzrostu przestępczości. Mniejsze obawy żywiliśmy o konkurencję na rynku pracy i o utratę spójności kulturowej.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.