TK
Minister Gowin o edukacji prawnej młodzieży
Jarosław Gowin| Krajowa Rada radców Prawnych| Ministerstwo Edukacji Narodowej| Ministerstwo Sprawiedliwości| program edukacji prawnej| Stowarzyszenie Sędziów „Themis”
włącz czytnik- Życie społeczne, a więc współistnienie i współdziałanie wielu ludzi, jest regulowane przez różnego rodzaju reguły i normy. Część ma charakter bardzo nieformalny, część jest zakorzeniona w zwyczaju, tradycji czy dominującej moralności, część wreszcie ma charakter formalny, a najwyższym stopniem formalizacji jest pisane prawo. Anthony Giddens, twórca popularnej teorii strukturacji, opisuje proces „stawania się” społeczeństwa jako ciągły proces odtwarzania i przekształcania reguł i zasobów w praktyce społecznej. Jednym – choć niekoniecznie najważniejszym – ze źródeł reguł, którymi kieruje się społeczeństwo, jest prawo – powiedział Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin na spotkaniu się ze studentami krakowskiej Wyższej Szkoły Europejskiej oraz krakowskimi licealistami. Spotkanie poświęcone było realizowanemu przez Ministerstwo Sprawiedliwości programowi edukacji prawnej w szkołach.
Ministerstwo Sprawiedliwości, mając na uwadze potrzebę poszerzania świadomości prawnej, od przeszło dwóch lat zaangażowane jest w program edukacji prawnej.
Wraz z partnerami, m.in.: Ministerstwem Edukacji Narodowej, Krajową Radą Radców Prawnych i Stowarzyszeniem Sędziów „Themis” od prawie dwóch lat realizuje program edukacji prawnej w szkołach (lekcje prawa nieodpłatnie prowadzone przez m.in. praktyków prawa). Jego głównym celem jest zwiększenie świadomości prawnej młodych obywateli. Aktualnie przygotowywane jest kolejne porozumienie, będące podstawą współpracy.
Ponadto, niejako obok lekcji organizowanych wraz z przedstawicielami samorządów prawnych, w 2010 r. - w ramach realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu „Ułatwianie dostępu do Wymiaru Sprawiedliwości” (Priorytet V PO KL), współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego), ponad 7 tysięcy uczniów szkół średnich oraz przeszło 1700 studentów poznawało tajniki wiedzy prawnej, uczestnicząc w spotkaniach edukacyjnych poświęconych tematyce przestrzegania prawa i uświadomienia konsekwencji jego łamania.
W trakcie blisko 120 spotkań poruszone zostały zagadnienia dotyczące: praw ofiar przestępstw, zapobiegania i zwalczania przemocy wobec dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa w Internecie, obowiązku wynikającego z bycia świadkiem w sądzie oraz problematyki związanej z organizacją i funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. Młodzież akademicka zapoznała się z prawami i obowiązkami świadków oraz ofiar przestępstw, jak również z procedurami mediacyjnymi, jako alternatywną metodą rozwiązywania sporów. Poruszane zostały również zagadnienia dotyczące zagrożeń, jakie niesie za sobą zażywanie dopalaczy i innych niebezpiecznych dla zdrowia substancji.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.