TK



Obrona TK zamiast świętowania 30-lecia

Andrzej Rzepliński| Lech Garlicki| Trybunał Konstytucyjny| Wydawnictwo Wolters Kluwer| Włodzimierz Albin

włącz czytnik
Obrona TK zamiast świętowania 30-lecia
Foto: B. Cacko, ZP BTK

Dorobek orzeczniczy Trybunału to skarb bezcenny, który trzeba chronić, bo nie tylko jest łatwo popsuć Trybunał, nie pozwalając mu działać, można też popsuć jego orzecznictwo, gdy pozwoli się już mu działać na nowych warunkach i w innym składzie personalnym – twierdzi prof. Leszek Garlicki.

Opinię taką sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i były sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wygłosił w czwartek podczas konferencji, na której zaprezentowano wydany właśnie zbiór komentarzy o 30 najważniejszych wyrokach w 30-leciu Trybunału Konstytucyjnego.

Jak podkreślał Włodzimierz Albin, prezes wydawnictwa Wolters Kluwer, które wydało książkę, mimo że impreza promocyjna zorganizowana została w ostatnim dniu czerwca, to książka była gotowa na 28 maja br., czyli w 30. rocznicę pierwszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Jak z kolei przypomniał prezes TK prof. Andrzej Rzepliński, książka miała być jedną z atrakcji dużej międzynarodowej konferencji, która w końcu maja miała być zorganizowana w Warszawie. Zrezygnowano z niej, gdy parlament usunął z budżetu Trybunału sumę przeznaczoną organizację tej imprezy, na którą byli już zaproszeni m.in. prezesi wszystkich znaczących sądów konstytucyjnych z całego świata. W kręgach zbliżonych do TK mówi się także, że jednym z powodów rezygnacji z organizacji konferencji była obawa, by nie doszło do jakichś afrontów wobec zaproszonych gości ze strony rządzącej obecnie w Polsce większości. Nie było np. pewności, czy prezydent RP zechce przyjąć prezesów zagranicznych trybunałów, co przy takich uroczystościach jest na świecie normą.

W każdym razie obaj prezesi – Rzepliński i Albin – wyrażali zadowolenie, że udało się na jubileusz wydać przynajmniej księgę z komentarzami o najbardziej znaczących – subiektywnie dobranych, podkreślał redaktor całości prof. Leszek Garlicki – wyrokach Trybunału Konstytucyjnego w minionym 30-leciu.

Wyroki TK ważne i obowiązujące

Odnosząc się do zawartości książki prof. Garlicki mówił, że orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego jest elementem konstytucji i częścią polskiego systemu prawnego. – Jest to najlepsza ilustracja tego, że dzisiejsza konstytucja państwa cywilizowanego to nie jest tylko konstytucja pisana, wydana w formie książeczki, tylko to jest konstytucja także sądowa. Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego jest jednym z podstawowych elementów tej konstytucji sądowej – mówił. I dodał, że jest to element wiążący dla ustawodawcy i dla wszystkich władz publicznych, dopóki te władze nie zmienią konstytucji. – Jest to prawo bezwzględnie obowiązujące dla wszystkich uczestników procesu rządzenia – podkreślał prof. Garlicki.

Poprzednia 123 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.