TK
Polska2015: postawić na prawo i praktykę
Komisja Kodyfikacyjna II RP| legislatura| NSA| prawodawstwo| Trybunał Konstytucyjny| ustawy
włącz czytnikPodstawa zatem to, moim zdaniem, przełamanie zgubnych schematów w myśleniu (dobra ustawa to długa ustawa, uczciwy egzamin to pisemny egzamin, każde nowe zjawisko społeczne wymaga nowej ustawy) i w działaniu (sędzia musi pracować do 15.00, prokurator to urzędnik do odbębniania rozpraw).
Jedna tylko dziedzina wymaga przebudowy radykalnej, a mówiąc wprost – rewolucji. To system podatkowy, który w Polsce przypomina groteskową karykaturę prawa. Jest to zbiór ustaw pisanych w przypadkowy sposób przez przypadkowe osoby, nieznające podstawowych zasad legislacji i nie przejmujące się zasadą państwa prawa. Nie ma kraju, w którym artykuł ustawy miałby 137 punktów przy jednym ustępie! Już sama forma tych przepisów sprawia, że nadają się wyłącznie do kosza.
Dość wspomnieć, że nawet Naczelny Sąd Administracyjny w wielu sprawach podatkowych nie jest w stanie ustalić wspólnego stanowiska. Ilość uchyleń przepisów podatkowych przez Trybunał Konstytucyjny również dyskwalifikuje tę regulację. Tutaj nie da się nic naprawić, tu trzeba wszystko napisać od nowa.
W tej więc dziedzinie niezbędna jest praca od podstaw. W pozostałych wystarczy więcej nie psuć i trochę naprawić. A przede wszystkim przewietrzyć: i sale sejmowe, i sale sądowe, i umęczone głowy nas wszystkich.
Odrobina porządku i wysiłku intelektualnego nikomu nie zaszkodzi. A może wreszcie otworzy nam drzwi do skuteczności prawa, a w konsekwencji do „dobra i słuszności”.
Poszliśmy w las, ale chyba jeszcze da się zawrócić.
*Magdalena Świerczek – radca prawny, wpisana na listę radców prawnych w Krakowie, prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w prawie autorskim i prawach własności intelektualnej oraz ubezpieczeniach, a także obsłudze klientów korporacyjnych, w tym podmiotów zagranicznych. Doradza także podmiotom publicznym oraz instytutom eksperckim m.in. w zakresie prawa ustrojowego. Stale współpracuje z Instytutem Obywatelskim.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.