TK
Polskie prawo nie dla niepełnosprawnych
czynne prawo wyborcze| dyskryminacja| Irena Lipowicz| Kazimierz Czaplicki| Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych| RPO| Rządowe Centrum Legislacji| Stefan Jaworski| Witold Gintowt-Dziewiałtowski
włącz czytnikMiędzynarodowe standardy nakazują udostępnianie przepisów prawa także osobom niepełnosprawnym. W Polsce jest z tym kłopot, bo nawet podpisana przez nasze państwo konwencja w tej sprawie nie została opublikowana w formie odpowiedniej dla osób z niepełnosprawnościami.
Wystąpienie w tej sprawie skierowała do prezesa Rządowego Centrum Legislacji rzecznik praw obywatelskich.
Prof. Irena Lipowicz przypomina, że 25 października 2012 r. została ogłoszona w Dzienniku Ustaw Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych. I sygnalizuje w swoim wystąpieniu, że wbrew postanowieniom Konwencji, których wdrożenie powinno być jednym z celów polityki rządu, treść tego dokumentu nie jest udostępniona w formie odpowiedniej dla osób z niepełnosprawnościami.
Zdaniem Rzecznika, brak działań instytucji publicznych polegających na zapewnieniu odpowiednich informacji o prawach przysługujących osobom z niepełnosprawnościami może być przejawem dyskryminacji tych osób w rozumieniu ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.
- W ocenie Rzecznika należy niezwłocznie rozpocząć dostosowywanie do potrzeb osób niepełnosprawnych formatów aktów prawnych publikowanych na stronie internetowej Dzienników Urzędowych, w szczególności tekstu Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Rzecznik praw obywatelskich zwraca się do szefa RCL z prośbą o przedstawienie stanowiska i poinformowanie o planowanych działaniach w omawianym zakresie.
Od Redakcji OK:
5 lutego w Biurze RPO odbyło się seminarium eksperckie na temat głosowania osób starszych i osób z niepełnosprawnościami połączone z prezentacją wydanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich w 2012 r. raportu pt. „Gwarancje korzystania z czynnego prawa wyborczego przez osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami”.
Raport zawiera wyniki rozbudowanych badań socjologicznych, analizę przepisów prawa polskiego i międzynarodowego oraz wnioski i rekomendacje obejmujące pożądane zmiany legislacyjne i kwestie organizacyjne. Raport zaprezentowali jego autorzy – dr Jarosław Zbieranek, ekspert Centrum Studiów Wyborczych UMK oraz Anna Błaszczak z Biura RPO. W dyskusji ekspertów wzięli udział: Minister Kazimierz W. Czaplicki, Szef Krajowego Biura Wyborczego, prof. Andrzej Sokala, Szef Centrum Studiów Wyborczych i prorektor UMK, Witold Gintowt-Dziewiałtowski, Senator RP oraz Stefan Jan Jaworski, Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Niepełnosprawni i praca – jak dogonić Europę?
Dyskryminacja w Kodeksie wyborczym: wniosek RPO do TK
PKW: głosowanie korespondencyjne powinno być dostępne dla wszystkich
Kompas - W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o języku migowym
Czyżby sadyzm w postaci sauté?...(o walce osób niepełnosprawnych o kartę parkingową)
RPO rozważy skierowanie do TK przepisów o umieszczaniu w domach pomocy społecznej
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.