TK
Pomoc ubogim działaczom opozycji bez lustracji
Bogdan Klich| Edward E. Nowak| IPN| Jan Stanisław Ciechanowski| minister finansów| opozycja demokratyczna| Senat| Stowarzyszenie Sieć Solidarność| Łukasz Kamiński
włącz czytnikDziałacze opozycji demokratycznej powinni otrzymywać świadczenia specjalne ze strony państwa. A także mieć pierwszeństwo w uzyskiwaniu miejsca w domu opieki i szpitalu. W senackim projekcie ustawy zrezygnowano z lustracji takich osób przez IPN.
Senat przygotował projekt ustawy o pomocy dla działaczy opozycji demokratycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych.
Projekt ma na celu zagwarantowanie pomocy działaczom opozycji demokratycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych w okresie od 1 stycznia 1957 r. do 4 czerwca 1989 r. znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Warunkiem przyznania pomocy będzie uzyskanie przez osobę zainteresowaną statusu działacza opozycji lub osoby represjonowanej oraz spełnienie kryterium dochodowego. Pomoc będzie świadczona w dwóch formach: świadczenia specjalnego oraz pomocy pieniężnej.
Bez kolejki do szpitala, bezpłatne leki
Świadczenie specjalne w wysokości „najniższej emerytury” powinno być przyznawane osobom represjonowanym , których dochód nie przekroczy 220 proc. najniższej emerytury w przypadku osób samotnie gospodarujących oraz 170 proc. w przypadku osób w rodzinie - proponuje Edward E. Nowak prezes Stowarzyszenia Sieć Solidarność.
Zdaniem Edwarda E. Nowaka pierwszeństwo do środowiskowej opieki socjalnej, w tym uzyskania miejsca w domu pomocy społecznej powinni mieć działacze opozycji demokratycznej. Ponadto muszą mieć prawo korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej. Leki powinni otrzymywać za darmo (umieszczone w wykazach leków podstawowych i uzupełniających oraz leków recepturowych).
Senator Bogdan Klich wyraził gotowość wniesienia tych poprawek pod obrady Senatu. "Stowarzyszenie Sieć Solidarności oraz inne
organizacje o rodowodzie opozycyjnym wyrażają poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy, który w sposób kompleksowy stara się uregulować status ludzi, którzy walczyli w Solidarności, opozycji demokratycznej lub byli represjonowani z powodów politycznych" - twierdzą dawni opozycjoniści.
Niebezpieczeństwo pomyłek
Kierownik Urzędu d.s. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski pozytywnie ocenia projekt ustawy. I dodaje, że zawiera te elementy, które znajdowały się w projekcie nowego prawa kombatanckiego autorstwa Urzędu z 2008. Określono wówczas zasady pomocy państwa dla działaczy opozycji 1957-1989.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.