TK



PRL - siła wyższa

konfiskata| Lasy Państwowe| PRL| Roman Nowosielski| roszczenia| siła wyższa| skarb państwa| Słupsk

włącz czytnik
PRL - siła wyższa
Ogrodzenie Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie

Sąd Okręgowy w Słupsku orzekł, że zasiedzenie lasu przez państwo jest niedopuszczalne. W sytuacji, gdy właścicielom nieruchomości bezprawnie przejętych przez państwo przysługiwało roszczenie o zwolnienie od przepadku, to nie dawało ono realnych szans na odzyskanie swojej własności.

We wrześniu 1954 roku Teofil i Bolesław K. zostali skazani w wyroku karnym na 20 i 15 lat więzienia za usiłowanie obalenia ustroju siłą, handel dewizami i inne przestępstwa. Skonfiskowano im przy tym działkę leśną o powierzchni kilku hektarów. Państwo zabrało na własność 2/7 nieruchomości skazanych i 5/7 osób z dalszej rodziny, których wyrok nie obejmował.

Jeden z braci zmarł w wyniku zesłania do kamieniołomów, drugi wyszedł na wolność w 1957 roku na mocy amnestii, a w postanowieniu z 22 maja 1997 r. sąd unieważnił wyrok karny z czasów stalinowskich.

Skarb państwa chce zasiedzieć las

Skarb państwa już w niepodległej Polsce wystąpił o zasiedzenie nieruchomości bezprawnie odebranej Teofilowi i Bolesławowi K. Uczestników w tej sprawie było 28 osób - następców prawnych Teofila i Bolesława.

Sąd I instancji oddalił wniosek o zasiedzenie lasu. Natomiast sąd II instancji 3 października 2012 r. stwierdził, że skarb państwa był właścicielem nieruchomości od 1954 r. do 1997 r. ( do uprawomocnienia się wyroku o nieważności skazania Bolesława i Teofila). A zatem część należąca do skazanych niesłusznie braci - zasiedzeniu nie ulega, gdyż zostali oni objęci amnestią i otrzymują zwrot. Paradoksalnie - zasiedzeniu ulega część udziałów tych osób, które nie były skazane.

Skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego w imieniu byłych właścicieli złożył adwokat Roman Nowosielski z Kancelarii Nowosielski Gotkowicz i Partnerzy, Adwokaci i Radcy Prawni.

Sąd Najwyższy uchylił 7 marca br. wyrok Sądu Okręgowego w Słupsku. A ten postanowieniem z 12 czerwca 2014 roku prawomocnie oddalił wniosek skarbu państwa Lasów Państwowych o zasiedzenie nieruchomości.

Uzasadnienie Sądu Okręgowego

W uzasadnieniu postanowienia Sąd Okręgowy wskazał m.in., iż właściciele nieruchomości zagarniętych w 1955 roku przez skarb państwa – mogli domagać się ich zwrotu tylko do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 12 marca 1958 roku o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z prowadzeniem reformy rolnej (Dz. U. z 1958 r., nr 17, poz. 71) – a konkretnie art. 9 tej ustawy - to jest do dnia 5 kwietnia 1958 roku, a później od dnia, kiedy ustawa ta przestała obowiązywać.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.