TK



Prof. Sołtysiński: prawo równe dla wszystkich, ale są równiejsi

inwestor zagraniczny| prawo prywatne| przywileje| Stanisław Sołtysiński| własność intelektualna| zasada równości

włącz czytnik

Zagraniczny przedsiębiorca przed krajowym

Dość rozpowszechnionym zjawiskiem na  świecie jest też nadawanie specjalnych uprawnień inwestorom zagranicznym. Dostają oni różnego typu ulgi i zwolnienia, co oznacza dyskryminację robiących to samo przedsiębiorstw należących od obywateli danego państwa. – Co ciekawe, nie słychać o jakimś głośnym oporze przeciwko takim praktykom. Do żadnego Trybunału Konstytucyjnego nie wpłynęła dotąd skarga w takiej sprawie. A miałaby spore szanse na wygraną – mówił prof. Stanisław Sołtysinski podczas wykładu zorganizowanego 9 czerwca br. przez redakcję miesięcznika „Państwo i Prawo” przy wsparciu wydawnictwa Wolters Kluwer.
I dodał, że widzi ten problem i publicznie o nim mówi, ale nie wie, co należałoby z nim zrobić. - Nie postuluję zakazania takich przywilejów, bo widzę też wartości, jakie za tym stoją, ale problem jest – podsumował.

Prof. Stanisław Sołtysiński - Wybitny specjalista w zakresie prawa cywilnego, własności intelektualnej, prawa handlowego oraz prawa inwestycji zagranicznych. Współtwórca nowoczesnego polskiego prawa handlowego. Uczestniczy aktywnie w międzynarodowym arbitrażu. Jego nazwisko figuruje na liście sędziów Sądu Arbitrażowego przy KIG, Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego przy Austriackiej Izbie Gospodarczej oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Arbitrażowego. Reprezentował rząd polski w rozmowach prowadzących do stowarzyszenia Polski ze Wspólnotą Europejską oraz doradzał rządowi w sprawie przystąpienia Polski do UE.  Był doradcą filadelfijskiej firmy prawniczej Drinker Biddle & Reath. Jako wieloletni członek Rady Legislacyjnej, prof. Sołtysiński służył radą rządowi w sprawach reformy ustawodawstwa mającej na celu rozwój handlu międzynarodowego i zagranicznych inwestycji. W 1997 roku został członkiem Komisji Kodyfikacyjnej oraz Przewodniczącym jej podkomisji, która opracowała uchwalony przez Sejm w 2000 r. kodeks spółek handlowych. Jest autorem kilkunastu książek i ponad 200 publikacji na temat prawa handlowego, własności intelektualnej, prawa antymonopolowego i prawa cywilnego.
Lex.pl

Poprzednia 12 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.