TK
Raport HFPC: Kryzys konstytucyjny w Polsce 2015-2016
demokratyczne państwo prawa| HFPC| kryzys konstytucyjny| Marcin Szwed| Marcin Wolny| Małgorzata Szuleka| Trybunał Konstytucyjny
włącz czytnikTrwający od 2015 r. kryzys konstytucyjny stwarza poważne zagrożenie dla ochrony praw człowieka, zasady praworządności oraz trójpodziału władzy – wynika z opublikowanego dziś przez HFPC raportu pt. „Kryzys konstytucyjny w Polsce 2015-2016”.
Trwający w Polsce kryzys konstytucyjny ma dwa aspekty. Pierwszy związany jest z wyborem nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, a drugi dotyczy zmian w prawie, które mogłyby skutkować sparaliżowaniem prac Trybunału.
Opublikowany raport przedstawia kolejne etapy kryzysu konstytucyjnego – począwszy od przepisu przejściowego w ustawie z czerwca 2015 r., który pozwolił poprzedniej rządzącej większości wybrać 5 sędziów naraz, a skończywszy na ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego z sierpnia tego roku. W ciągu dwunastu miesięcy Sejm przyjął dwie nowelizacje ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i dwie zupełnie nowe ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. „Żadna zmiana w zakresie regulacji prawnych dotyczących Trybunału Konstytucyjnego przyjęta od listopada 2015 r. w żadnym stopniu nie przybliżała do rozwiązania kryzysu konstytucyjnego” – mówi Małgorzata Szuleka, współautorka raportu.
„Spór, który w jego początkowych fazach mógłby zostać rozwiązany przy respektowaniu przewidzianych prawem procedur, rozrósł się do problemu, który stanowi poważne zagrożenie dla funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego” – mówi Marcin Szwed, współautor raportu.
Raport przedstawia również reakcje społeczności międzynarodowej, jak i reakcje w kraju na wprowadzone zmiany. „W raporcie wykorzystaliśmy informacje prasowe, opinie, ekspertyzy oraz publicznie dostępne dokumenty. Przywołaliśmy również wypowiedzi polityków w trakcie debat parlamentarnych, po to, by oddać atmosferę, w jakiej toczył się ten spór” – mówi Marcin Wolny, współautor raportu.
Raport dostępny jest tutaj.
Angielska wersja raportu dostępna jest tutaj.
Trybunał Konstytucyjny,Państwo
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.