TK



Richard Sennett: Tworzenie jest myśleniem

bezrobocie| David Cameron| kapitalizm| kreatywność| praca| rynek pracy| Tony Blair| zatrudnienie sezonowe

włącz czytnik

W tej książce mówi Pan: „Making is a new thinking”, czyli „Tworzenie to jak myślenie”.

Oczywiście! Wystarczy spojrzeć na firmy i rzemieślników z Niemiec czy Norwegii, gdzie kunszt i perfekcja wykonywanej pracy to wartości wciąż żywe i praktykowane. Niestety, na jakość stawiają głównie małe i niszowe przedsiębiorstwa. Państwa powinny zrozumieć, że muszą walczyć o miejsce dla takich firm na rynku, a nie uprzywilejowywać korporacje. Chociaż w Japonii nawet duże firmy robią tzw. „dobrą robotę”. Zwiedzałem niedawno japońską fabrykę Toyoty. Nigdy wcześniej nie widziałem takiej perfekcji po stronie pracowników, piękna technologicznej i ludzkiej doskonałości.

Czyli, żeby przetrwać na współczesnym, trudnym rynku pracy, musimy być perfekcjonistami. A do tego mieć zapewne dużą dozę kreatywności, elastyczności i mobilności.

Och, tylko nie bądźmy elastyczni. Powiem tak: jeśli każdy będzie miał jakąś specjalizację, swoją działkę, którą będzie umiał dobrze obrobić, to zawsze znajdzie satysfakcjonujące zajęcie. Na rynku jest masa młodych ludzi, którzy nie mają żadnych umiejętności, tylko ambicję i marzenia o zarabianiu dużych pieniędzy. To był kiedyś przepis na konsultanta biznesowego. Ale na pewno nie jest to sposób na zdobycie dobrej i wartościowej pracy.

Bądźmy więc fachowcami?

Właśnie tak. Piękne jest życie specjalisty.

*Richard Sennett – profesor socjologii w London School of Economics oraz New York University, współzałożyciel New York Institute for Humanities. Autor wielu książek na temat rynku pracy, marginalizacji społecznej i klas, m.in. „Korozja charakteru” (1998, wyd. polskie 2006) oraz „Etyka dobrej pracy” (2008, wyd. polskie 2010). Jego najnowsza książka o współpracy „Together” ukaże się w 2012 r.

Tłumaczenie i redakcja: Aleksandra Kaniewska

Tekst ukazał się na stronie Instytutu Obywatelskiego w cyklu Lupa Instytutu: Co z tą pracą?

Poprzednia 2345 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.