TK



Robert Badinter w Trybunale

abolicja| antysemityzm| François Mitterrand| kara śmierci| negacjonizm| Rada Konstytucyjna Francji| Robert Badinter| Robert Faurisson

włącz czytnik
Robert Badinter w Trybunale
Robert Badinter demonstruje. Foto: Wikimedia Commons

2 lipca Trybunał Konstytucyjny odwiedził Robert Badinter, jeden z najsłynniejszych prawników francuskich, były prezes rady Konstytucyjnej Republiki Francuskiej. Spotkał się z prezesem Andrzejem Rzeplińskim.

Robert Badinter to we Francji prawnik-instytucja: adwokat, profesor uniwersytetu, eseista i działacz polityczny.

Urodził się w 1928 roku w rodzinie imigrantów żydowskich z Besarabii. Ojciec, deportowany w 1943 roku, zginął w komorze gazowej w Sobiborze.

Po wojnie zdobył świetne wykształcenie na Sorbonie i na Uniwersytecie Columbia. Praktykę adwokacką rozpoczął w 1951 roku w Paryżu, jednocześnie prowadząc pracę naukową na kilku różnych uniwersytetach we Francji, zdobywając najpierw doktorat, potem odpowiednik polskiej habilitacji, wreszcie – profesurę na uniwersytecie Paris-I, gdzie wykładał prawo do przejścia na emeryturę.

Mecenas Badinter wsławił się walką przeciwko karze śmierci – kilku jego klientów uniknęło kary głównej, swoje poglądy wyłożył w książce „Abolicja” (Abolition, wydanie 2000).

Zwalczał też antysemityzm (książka „Zwyczajny antysemityzm”) oraz negacjonizm – ostatnią jego sprawą, w której wystąpił przed sądem, był proces Roberta Faurisson. R. Badinter doprowadził do skazania w 1981 Faurissona za fałszowanie świadectw historycznych i sprzeniewierzenie się intelektualnej neutralności obowiązującej naukowca; m. in twierdził on, że komory gazowe w obozach na Majdanku i w Auschwitz nie mogły skutecznie zabijać.

W 1981 roku gość TK rozpoczął karierę polityczną – został ministrem sprawiedliwości.

W 1986 roku prezydent François Mitterrand powołał go na prezesa Rady Konstytucyjnej, której przewodził do 1995 roku. Pod koniec 1995 roku został senatorem z listy Partii Socjalistycznej.

Robert Badinter wciąż jest bardzo aktywny: w 1991 roku uczestniczył w opracowaniu konstytucji Rumunii. Jest członkiem rady nadzorczej Francuskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Wraz z kilkoma profesorami prawa założył kancelarię Corpus consultant, do której po radę mogą zwracać się wyłącznie prawnicy.

Wreszcie, w 2013 roku gość Trybunału napisał operę „Claude” na podstawie niewielkiej powieści „Claude Gueux” Wiktora Hugo, której tematem, naturalnie, była kara śmierci.

Poprzednia 12 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.