Debaty



D. Matas: Choć Holocaust to historia, jednak zbrodnie ludobójstwa dzieją się nadal

Auschwitz| Chiny| Falun Gong| Holocaust| ludobójstwo| nazizm| zbrodnie hitlerowskie| zbrodnie komunistyczne

włącz czytnik
D. Matas: Choć Holocaust to historia, jednak zbrodnie ludobójstwa dzieją się nadal
Prof. David Matas w Trybunale Konstytucyjnym. Foto: B. Cacko (ZP BTK)

W poniedziałek, 26 stycznia 2015 r., gościem Prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego był kanadyjski prawnik prof. David Matas. Jego wizyta w Polsce związana była ze Światowym Dniem Pamięci Holocaustu i przypadającą w tym roku 70-tą rocznicą wyzwolenia i ujawnienia zbrodni w Obozie Koncentracyjnym Auschwitz.

David Matas jest jednym z nielicznych, którzy nie ustają w ściganiu zbrodniarzy hitlerowskich, jak również w dotrzymywaniu obietnicy „Nigdy Więcej". Jest on współautorem raportu „Krwawe Żniwo", w którym wraz z Kanadyjskim Sekretarzem Stanu ds. Azji i Pacyfiku, Davidem Kilgourem, dokumentuje metodologię i skalę procederu grabieży organów w Chinach.

Dla Obserwatora Konstytucyjnego rozmowę przeprowadziła red. Grażyna Leśniak.

Z najnowszych badań CBOS wynika, że dla 68 proc. ankietowanych pamięć o Auschwitz jest ważna dla wszystkich, dla każdego człowieka, dla całego świata. Pan Profesor dba o to, aby ludzkość nie zapomniała o zagładzie Żydów oraz zbrodniach hitlerowskich i stalinowskich. Dlaczego?

Dlaczego robię to, co robię? Osobiście nie słyszałem o żadnym z członków mojej rodziny, który byłby ocalony z zagłady czy był dotknięty Holocaustem. Nic w moim środowisku w Winnipeg, w Kanadzie, gdzie się urodziłem i wychowałem, nie wskazywało na ogrom zbrodni hitlerowskich. Jako Żyd wiem jednak, że gdyby hitlerowcy i inne kraje z nimi związane wygrały II wojnę światową, to ani ja, ani żaden inny Żyd na świecie nie przeżyłby.

Kto może wypowiadać się za tych, którzy zginęli w czasie Holocaustu? Oni nie mogą już nic powiedzieć, więc pozostaje to tym, którzy żyją. Holocaust zaskoczył ludzi, bo to, co się wtedy działo, było wydarzeniem bez precedensu. Osoby ocalone do dziś to przeżywają i mają problem z mówieniem o tamtych wydarzeniach. Przypominać o zagładzie mogą więc tylko ludzie tacy jak ja, którzy nie są bezpośrednio związani z Holocaustem. Tacy, którzy mogą dociekać i robić to niezależnie. Holocaust to nie jest tylko zbrodnia na Żydach. To jest zbrodnia na ludzkości.

Poprzednia 12 Następna

Debaty,Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.