TKRosjanie, Polacy i Niemcy o konflikcie rosyjsko-ukraińskim i wzajemnych relacjach

Agnieszka Łada| Fundacja Bertelsmanna| Instytut Spraw Publicznych| Jacek Kucharczyk| Niemcy| polityka wschodnia| Rosja| Rosjanie| sankcje| Ukraina| Łukasz Wenersk

włącz czytnik
Rosjanie, Polacy i Niemcy o konflikcie rosyjsko-ukraińskim i wzajemnych relacjach
Międzynarodowe lotnisko w Doniecku

Poparcie Rosjan dla bezpośredniego zaangażowania ich kraju w konflikt na Ukrainie jest znikome. Rosjanie nie chcą zaostrzania kryzysu, wynika z najnowszych badań Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Bertelsmanna przeprowadzonych w Rosji, Polsce i Niemczech. Pokazują one także, że mitem jest, jakoby Polacy i Niemcy różnie oceniali konflikt rosyjsko-ukraiński.

Wyraźna większość Rosjan sprzeciwia się wsparciu militarnemu Rosji po stronie separatystów we wschodniej Ukrainie. 69% spośród tych Rosjan, którzy uważają, że ich kraj powinien być w jakiś sposób zaangażowany w konflikt toczący się na Ukrainie, nie chce wysyłania rosyjskich oddziałów na Ukrainę. „Największa grupa badanych Rosjan życzyłaby sobie, żeby ich kraj zachował neutralność i nie angażował się w te działania. Jedynie niewielki odsetek badanych, którzy popierają zaangażowanie Rosji po stronie separatystów, wspiera wysłanie na Ukrainę rosyjskich żołnierzy, co – jak wiadomo – trwa od wielu miesięcy”, opisywał podczas prezentacji wyników, która odbyła się 16 kwietnia wyniki Łukasz Wenerski, ekspert ISP do spraw polityki wschodniej. Łącznie bezpośredni udział wojsk rosyjskich w walkach popiera zaledwie 7% badanych Rosjan. „Jest to wyraźne, choć pośrednie – oficjalnie rosyjski rząd zaprzecza udziałowi swoich wojsk w walkach w Donbasie – zanegowanie agresywnej polityki Kremla, co stawia w innym świetle przekonanie, że działania prezydenta Władimira Putina cieszą się bezwzględnym poparciem ogromnej części społeczeństwa rosyjskiego, i może być źródłem nadziei na to, że Rosja i Zachód nie są skazane na konflikt.”, tłumaczył Jacek Kucharczyk, Prezes ISP, komentując wyniki badania. Badanie pokazuje, również, że Rosjanie źle ocieniają stosunki z Polską i Niemcami.

Z kolei badanie przeprowadzone w Polsce i Niemczech za błędną pozwala ocenić  zadomowioną opinię, że polityka wschodnia ponownie mocno dzieli oba państwa. Polacy i Niemcy w sprawie Rosji patrzą w tym samym kierunku.Polacy i Niemcy są zgodni w ocenie, że relacje ich kraju z Rosją są złe. Twierdzi tak w każdym kraju ponad dwie trzecie badanych (78%). Oba społeczeństwa zauważają także znaczne pogorszenie się wzajemnych relacji z Rosją.

Respondenci w obu krajach są także zgodni, że to nie sama Ukraina jest odpowiedzialna za konflikt. Kiedy jednak Polacy odpowiedzialność za kryzys przypisują głównie Rosji (61%). Niemcy są podzieleni w opiniach – porównywalne grupa (39%) dostrzega odpowiedzialność po stronie rosyjskiej, co po obu stronach: rosyjskiej i ukraińskiej (43%).

Poprzednia 123 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.