TK



RPO do premiera w sprawie ratyfikacji Europejskiej Konwencji Bioetycznej

ETPC| godność człowieka| konwencja bioetyczna| prof. Irena Lipowicz| prof. Marek Safjan| RPO

włącz czytnik

Istotną dyrektywą systemową jest również przyjęta w art. 2 Konwencji zasada prymatu interesu i dobra osoby ludzkiej nad wyłącznym interesem społeczeństwa lub nauki. Jak zauważa prof. Marek Safjan: „Zasada prymatu istoty ludzkiej jest w istocie transpozycją podstawowych praw człowieka - potwierdzeniem, że osiągnięcia naukowe i ich najbardziej nawet obiecujące zastosowania nie mogą dokonywać się z pogwałceniem tych praw. W dobie fascynacji nauką i nowoczesnymi technologiami przypomnienie tej prawdy i nadanie jej formalnego statusu zasady konwencji międzynarodowej ma trudny do przecenienia wymiar".

Dalsze postanowienia Konwencji odnoszą się również do ochrony praw pacjenta, ochrony danych medycznych, zasad prowadzenia badań naukowych, problemów transplantologii oraz różnych aspektów badań genetycznych. Jak można więc zauważyć regulacje konwencyjne obejmują wiele istotnych zagadnień, odnośnie do których w Polsce niezbędne jest wypracowanie i osiągnięcie odpowiednich standardów.

Warto również nadmienić, że pomimo braku ratyfikacji Konwencji w Polsce Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 27 października 2005 r. wskazał, że Europejska Konwencja Bioetyczna może stanowić istotną wskazówkę interpretacyjną dla wykładni przepisów związanych z ochroną zdrowia (sygn. akt III CK 155/05).

Rada Ministrów już niejednokrotnie deklarowała podjęcie działań zmierzających do ratyfikacji Konwencji, w szczególności po rozważeniu całokształtu zagadnień związanych z regulacjami biomedycznymi w Polsce w kontekście zgodności ze wspomnianym aktem przez Zespół ds. Konwencji Bioetycznej. Miało to zadośćuczynić potrzebie analizy stanu zastanego oraz pozwolić na poznanie perspektyw osiągnięcia kompromisu we wrażliwych społecznie i etycznie kwestiach biomedycznych. Biorąc pod uwagę fakt, że prace tego zespołu zostały zwieńczone w listopadzie 2008 roku publikacją raportu, który zawierał szczegółowe rekomendacje odnośnie do omawianego procesu, wydaje się że już najwyższy czas powrócić do tej dyskusji.

Również w stanowisku wydanym przez Komitet Bioetyki przy Prezydium PAN, na posiedzeniu w dniu 17 listopada 2011 r., zawarta jest rekomendacja odnośnie do przeprowadzenia publicznej debaty nad dokumentami ratyfikacyjnymi i apel o możliwie szybką ratyfikację Konwencji.

Warto nadmienić, iż we wspomnianym stanowisku Komitet Bioetyki odniósł się również do części problemów wynikających z braków polskiej regulacji prawa medycznego. Komitet zasygnalizował m.in. potrzebę zainicjowania debaty publicznej oraz rozstrzygnięcia na poziomie legislacyjnym kwestii zapłodnienia pozaustrojowego oraz ochrony genomu ludzkiego. W ocenie Komitetu Bioetyki w zakresie nauk genetycznych, a zwłaszcza genetyki klinicznej, sprawą pilną jest podjęcie działań legislacyjnych, które doprowadzą do szczegółowego określenia: statusu i zasad ochrony genomu ludzkiego, praw pacjenta korzystającego ze świadczeń z zakresu diagnostyki i poradnictwa genetycznego oraz zasad ich ochrony, standardów udzielania świadczeń z zakresu diagnostyki i poradnictwa genetycznego, w tym genetycznych badań prenatalnych i preimplantacyjnych, testów prognostycznych oraz badań przesiewowych, zasad określających warunki oraz granice dopuszczalności komercyjnych testów badań genetycznych.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.