TK



RPO pyta Trybunał Konstytucyjny o ubój rytualny

Europejski Związek Żydów| Islam| jusaizm| Muzułmański Związek Religijny w RP| prof. Irena Lipowicz| RPO| ubój rytualny| unój religijny

włącz czytnik
RPO pyta Trybunał Konstytucyjny o ubój rytualny
Jagnięta. Foto: Robek, Wikipedia.org

Rzecznik praw obywatelskich skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uboju rytualnego. Zdaniem RPO brak regulacji dopuszczających ubój rytualny wyłącznie na potrzeby wspólnot religijnych narusza konstytucję.

Wniosek RPO dotyczy stwierdzenia niezgodności przepisów ustawy o ochronie zwierząt w zakresie, w jakim nie zezwalają na poddawanie zwierząt szczególnym sposobom uboju na wyłączne potrzeby lokalnych wspólnot religijnych i zarazem przewidują odpowiedzialność karną osoby dokonującej takiego uboju.

Rzecznik przypomina, że ubój rytualny jest praktykowany w judaizmie oraz w islamie. Tymczasem obowiązująca obecnie w Polsce ustawa o ochronie zwierząt zabrania dokonywania uboju rytualnego. Zgodnie z brzmieniem obowiązujących wcześniej przepisów, wymogi dotyczące uśmiercania zwierząt tylko po uprzednim pozbawieniu świadomości nie były stosowane przy poddawaniu zwierząt szczególnym sposobom uboju przewidzianym przez obrządki religijne.

W ocenie Rzecznika brak regulacji w polskim porządku prawnym, które dopuszczałyby ubój rytualny wyłącznie na potrzeby lokalnych wspólnot religijnych, stanowi o naruszeniu konstytucyjnych gwarancji wolności religii. Natomiast ubój rytualny dokonywany w celach handlowych, na skalę masową, nie należący do sfery wolności religii i wyznania, nie może zdaniem Rzecznika korzystać z konstytucyjnej ochrony.

Prof. Irena Lipowicz przypomina, że po otrzymaniu skarg Muzułmańskiego Związku  Religijnego w RP oraz Europejskiego Związku Żydów, zawierających wnioski o zbadanie zgodności obowiązujących przepisów w kwestii uboju rytualnego z Konstytucją RP, wystąpiła 7 listopada 2013 r. do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, sygnalizując potrzebę podjęcia prac legislacyjnych w tym zakresie, a następnie 22 stycznia 2014 r. do Prezesa Rady Ministrów zaznaczając, że podjęcie inicjatywy uregulowania materii odnoszącej się do uboju rytualnego należy do Rady Ministrów. W odpowiedzi Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że Rządowe Centrum Legislacji przekazało Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, do dalszego procedowania, projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. W projekcie tym zawarto rozwiązania zgodne z założeniami projektu ustawy o ochronie zwierząt przyjętymi przez Radę Ministrów w 2012 r.

- Z tych względów Rzecznik Praw Obywatelskich zdecydowała o skierowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego - czytamy w komunikacie Biura RPO.

Lex.pl

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze


Obywatelka E.K. | 16-11-14 02:46
Szkoda, ze prawa obywatelskie są ciągle ważniejsze niż prawo zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Okrucieństwo wobec zwierząt jest nieludzkie, ale do pewnych - zbyt odległych granic - nie jest przestępstwem w świetle prawa stanowionego obecnie przez ludzi. Wszelkie religie powinny rozwijać się w kierunku zgodnym z rozwojem humanizmu i podążającego za nim (zbyt wolno) prawa. Jeśli wyznawcy jakiejś religii chcą trzymać się starożytnych obyczajów religijnych w każdej dziedzinie życia, mimo że w Polsce się tych obyczajów nie akceptuje, to powinni zmienić kraj lub religię. Na tym polu mamy konflikt obyczaju i religii. Ale prawdziwy powrót sprawy uboju religijnego do TK ma podłoże ekonomiczne. Nasi hodowcy chcą zarabiać na uboju rytualnym. I nie chodzi im o odbiorców krajowych, których jest garstka, lecz o eksport na dużą skalę. Szkoda, że RPO widzi problem wycinkowo. Pamiętajmy o tym, że prawo nie powinno być sprzeczne z podstawowymi zasadami moralnymi społeczeństwa i z tego powodu poszczególne normy prawne nie powinny być wykorzystywane instrumentalnie do obchodzenia tych zasad moralnych.

agaton66 | 01-12-14 06:21
Proszę jednak pamiętać, że Konstytucja gwarantuje pewne prawa , między innymi to, ze wszystkie religie są równouprawnione, a to znaczy według mnie, że nie można dążyć do ograniczenia praw konstytucyjnych wyznawców danej religii bez względu skąd wywodzą podstawy swoich wierzeń i czy nam się to podoba czy nie. O ograniczeniu takich praw mówi art53 pkt5 Konstytucji, oczywiście można próbować rozpatrywać to pod kątem ochrony moralności innych osób, ale co w takim wypadku z polowaniem , czy taki sposób zabijania jest bardziej etyczny? Poza tym ustawa ,dotycząca gmin żydowskich, a gwarantująca wyznawcom taki sposób pozyskiwania pożywienia jest aktem wcześniejszym niż ustawa regulująca sposób uboju, wiec ta druga nie powinna stać w sprzeczności z pierwszą. Nie należy również mylić pojęć: pozyskiwane dla własnych potrzeb z prowadzeniem działalności gospodarczej i dokonywania uboju rytualnego w celach handlowych. I jeszcze jedna uwaga, wydaje mi się, że wyrażenie ubój rytualny pojmujemy w kontekście składania ofiary, odprawiania modlitw, itp, tymczasem chodzi o sam sposób pozyskiwania czy przygotowywania pożywienia w celu zwykłego, codziennego spożycia.