TK



Sejm: sędziowie TK nie będą mieli ograniczeń wiekowych w sprawowaniu urzędu

Biuro Analiz Sejmowych| Piotr Chybalski| Prezydent RP| sędziowie SN| sędziowie TK| Sejm| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Sądzie Najwyższym

włącz czytnik
Sejm: sędziowie TK nie będą mieli ograniczeń wiekowych w sprawowaniu urzędu

W środę 28 maja posłowie na posiedzeniu plenarnym przedyskutują sprawozdanie Komisji o prezydenckim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym. Zdaniem ekspertów niedopuszczalne jest rozszerzenie zapisów o wieku emerytalnym sędziów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ale może dotyczyć NSA.

Prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym przewiduje podniesienie, z dotychczasowych 70 do 75 lat, granicy wieku, z którym sędzia Sądu Najwyższego z urzędu przechodziłby w stan spoczynku.

Jak wskazano podczas posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która rozpatrywała ten projekt, przedstawiciel Prezydenta RP zaproponował, by projektowaną ustawą objąć obok sędziów Sądu Najwyższego również Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego, a także prokuratorów Prokuratury Generalnej. Z zapisu przebiegu posiedzenia wynika, że propozycja ta wywołała wątpliwości prowadzącego obrady zastępcy przewodniczącego. Ponadto przedstawicielka Biura Legislacyjnego stwierdziła, że: „taka propozycja mogłaby wykroczyć poza zakres przedłożenia i narazić się na zarzut niezgodności z art. 2 Konstytucji w aspekcie zasad poprawnej legislacji".

Zdaniem dr. Piotra Chybalskiego, eksperta ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych poszerzenie zakresu projektu o sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego jest bezprzedmiotowe. Przewidziana w projekcie zmiana art. 30 § 1 ustawy o SN odnosi się bowiem, na mocy art. 49 Prawa o ustroju sądów administracyjnych, również do sędziów NSA. Ponadto poszerzenie zakresu projektu o sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest niedopuszczalne, gdyż wykracza poza materię tego projektu (naruszenie art. 118 ust. 1 w zw. z art. 119 ust. 2 Konstytucji). Co więcej wydaje się niezgodne z art. 194 ust. 1 Konstytucji, który stanowi m.in., że Trybunał Konstytucyjny składa się z sędziów wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat - podkreśla dr Chybalski.

Jutro , w środę 28 maja br. - pierwsze czytanie projektu.
Lex.pl

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.