TKSenat chce pomóc Gruzinom w przeprowadzeniu reformy samorządowej

Grażyna Prawelska-Skrzypek| Gruzja| Janusz Sepioł| model samorządu| samorząd terytorialny| Senat| Stanisław Kracik

włącz czytnik
Senat chce pomóc Gruzinom w przeprowadzeniu reformy samorządowej
Tbilisi - ratusz. Foto: George Kvizhinadze, Wikimedia Commons

Dyskusja nad projektami ustaw wprowadzającymi reformę samorządową w Gruzji zorganizowana przez  Senat  we współpracy z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej podsumowała pobyt delegacji gruzińskiej w Polsce. Delegacja przebywała w naszym kraju z wizytą studyjną w dniach 19 – 23 sierpnia 2013 r. na zaproszenie Senatu. Gruzini są zainteresowani polskimi doświadczeniami dotyczącymi reformy samorządowej.

Gospodarzem i organizatorem tej wizyty w Małopolsce był senator Janusz Sepioł, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. W skład gruzińskiej delegacji wchodzili politycy, przedstawiciele urzędów odpowiedzialnych za przeprowadzenie tej reformy w Gruzji: Irakli Tripolski, przewodniczący Komisji Samorządu Parlamentu Gruzji, Gia Jorjoliani,  wiceprzewodniczący Komisji Samorządu gruzińskiego parlamentu,  Tengiz Shergelashvili, wiceminister Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury, Irakli Melashvili,  dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Kancelarii Premiera oraz Beka Mikautadze, dyrektor Gabinetu Przewodniczącego Parlamentu.

Uczestnicy dyskusji zgodzili się co do potrzeby zreformowania istniejącego systemu. Wyrazili nadzieję, że dzięki  m.in. takim wizytom uda się uniknąć błędów. Polscy eksperci, po zapoznaniu się z założeniami gruzińskiej reformy samorządowej, wskazali na konieczność sprecyzowania rozwiązań dotyczących finansowania samorządów. Ich zdaniem ukształtowanie terytorialne Gruzji może nastręczać problemy  dotyczące tworzenia wspólnot. Podkreślali, że zakładany w projekcie ustawy tzw. samorząd obywatelski, pozwoli mieszkańcom wpływać na zarządzanie na swoim terytorium. Wskazali jednocześnie, że aktywizacja społeczeństwa ma sens tylko wtedy, gdy obywatele będą mieli  instrumenty by wpływać na decyzje.

Przedstawiciele strony polskiej wyrazili gotowość do dalszych konsultacji, w szczególności nad zapisami legislacyjnymi oraz zaoferowali możliwość zorganizowania szkoleń i wizyt studyjnych dla przedstawicieli nowych jednostek samorządowych, którzy zostaną wyłonieni w wyborach. W „okrągłym stole” nt. gruzińskiej reformy samorządowej wzięli udział m.in.: prof. dr hab. Grażyna Prawelska-Skrzypek z Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego,  Roman Ciepiela, wicemarszałek województwa małopolskiego, Janusz Kot, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, Witold Kochan, burmistrza Gorlic, Stanisław Kracik, były poseł na Sejm i wojewoda małopolski oraz Katarzyna Konieczko, ekspert ds. konstytucyjnych w Kancelarii Senatu.

Podczas wizyty goście zapoznali się z polskim modelem samorządu. W trakcie części teoretycznej wysłuchali  wykładów, prowadzonych m.in. przez prof. Mirosława Steca z Fundacji na rzecz Rozwoju Demokracji Lokalnej Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie, Romana Ciepielę, wicemarszałka Województwa Małopolskiego, poświęconych zasadom polskiego podziału terytorialnego; kompetencji i umocowania systemowego samorządów, ich finansowania i pracowników.

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.