TK



Senat podjął prace nad petycją HFPC

eksmisja| HFPC| lokal socjalny| petycja| prawo do lokalu socjalnego| RPO| Senat

włącz czytnik
Senat podjął prace nad petycją HFPC
Eksmitowani "na bruk", rok 1930, Warszawa (Historia Polski 1914 - 1939). Autor: H. Zieliński, str. 296)

7 lipca Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Komisja podjęła decyzję o dalszym prowadzeniu prac nad postulatami zgłoszonymi w petycji dotyczącej praktyki stosowania instytucji pomieszczenia tymczasowego.

HFPC skierowała w marcu 2015 r. petycję do Senatu, w której zwróciła uwagę na potencjalną niezgodność z Konstytucją praktyki stosowania instytucji pomieszczenia tymczasowego.

Na problemy z funkcjonowaniem tej instytucji wielokrotnie wskazywała Rzecznik Praw Obywatelskich. W petycji HFPC wskazała, że dochodzi do sytuacji, kiedy problem eksmisji do schronisk lub noclegowni obejmuje osoby niepełnosprawne, chore psychicznie lub kobiety w ciąży, w stosunku do których sąd nie orzekł o prawie do lokalu socjalnego, ponieważ nie były lokatorami w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów albo eksmisja została orzeczona z lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego.

Zdaniem HFPC obecnie obowiązujące przepisy pozornie zapewniają ochronę przed eksmisją na bruk. W praktyce jednak prowadzą do zwiększenia populacji osób bezdomnych w Polsce.

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zdecydowała o prowadzeniu dalszych prac – w tym legislacyjnych – nad petycją HFPC. Prace te mają obejmować m.in. kwestię zapewnienia ochrony przed eksmisją rodzin z dziećmi, zagadnienie standardu pomieszczeń tymczasowych oraz dopuszczalny okres przebywania w tym pomieszczeniu. Posiedzenie komisji można obejrzeć tutaj

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.