TK



Senator Augustyn o realizacji prawa do spadku

KNF| Mieczysław Augustyn| PESEL| prawo bankowe| prawo do spadku| Senat| spadkobierca| uśpione konto bankowe

włącz czytnik

Jak narodził się pomysł tej inicjatywy?

Na trop tej sprawy wpadł parlamentarny zespół ds. osób starszych,  kiedy po aferze  Amber Gold  analizowaliśmy oferty instytucji finansowych kierowane do osób starszych.. W aferze Amber Gold wielu starszych ludzi straciło dorobek życia. Przy tej okazji zeszliśmy na kwestie spadkowe. Zaczęło się od indywidualnego przypadku  i odkryliśmy zjawisko. Chodziło o podjęcie lokat przez osobę upoważnioną po zmarłej osobie, a bank odmówił informacji  na temat lokat zasłaniając się tajemnicą bankową. Przy tej okazji zaczęliśmy zastanawiać się, co dzieje się z pieniędzmi po zmarłych, którzy nie zostawili spadkobierców i stąd narodził się pomysł tej inicjatywy.

Na jakim etapie są prace nad projektem ?

Powołany został zespół składający się z przedstawicieli ministerstwa sprawiedliwości, ministerstwa finansów i Komisji Nadzoru Finansowego oraz przewodniczących dwóch komisji senackich: rodziny i polityki społecznej oraz budżetu i finansów publicznych, który zajmuje się  przygotowaniem  projektu rozstrzygnięć w tej kwestii. W połowie stycznia 2014 r.  pierwsza wersja projektu ujrzy światło dzienne. Zakłada ona zmiany m.in. w prawie bankowym.
Uważam, że to bardzo ważne przedsięwzięcie senackie, które pozwoli rozwiązać istniejący od dawna problem. Ten problem dotyczy nas wszystkich. Chodzi bowiem o zwiększenie bezpieczeństwa pieniędzy lokowanych na kontach w instytucjach finansowych. Będzie to rozwiązanie z korzyścią dla banków, bo powinno ono wpłynąć na zwiększenie zaufania do instytucji finansowych, które to zaufanie przeżywa obecnie kryzys. Zwłaszcza wśród osób starszych,  nie ufają one bankom i nie powierzają im swoich oszczędności. Nowe rozwiązania wzmocnią wiarygodność banków, a ta warta jest przecież więcej niż te kilka miliardów, którymi obracają.
Senat.pl

Poprzednia 12 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.