TK
SN: Komisja UE nie może pozbawiać uprawnionych składek ZUS
Komisja UE| PFRON| pomoc państwa| Prokurator Generalny| rynek wspólnotowy| Sąd Najwyższy| skarga kasacyjna| składki ZUS| Technologie Buczek| UOKiK
włącz czytnikETS uchyla decyzję Komisji UE
W tej sprawie Komisja Europejska uznała za niezgodną ze wspólnym rynkiem pomoc państwa w wysokości prawie 20,8 mln zł. Na tyle bowiem Komisja wyliczyła zaległości spółki TB wobec ZUS i gminy, których władze polskie zaprzestały egzekwować. Komisja uznała, że zaniechanie egzekucji ma taki sam skutek jak przyznanie beneficjentowi całej niezwróconej kwoty. W swojej decyzji stwierdziła również, że beneficjentami pomocy były Huta Buczek i Buczek Automotive ( decyzja 2008/344/WE). Polska zaskarżyła tę decyzję do sądu UE w Luksemburgu, i wygrała - w maju 2011 r. Sąd UE, orzekł, że decyzja Komisji była nieważna, w tym również w zakresie, w jakim dotyczyła spółki Buczek Automotive sp. z o.o.
Prawo unijne czy polskie
Kwestią sporną było rozstrzygnięcie, czy unieważnienie decyzji dotyczyło wszystkich spółek, tj spółki matki i spółek zależnych? Czy zaległe składki na ubezpieczenie społeczne mają zapłacić tylko spółki córki, które były beneficjentami pomocy ? ZUS twierdził, ze sytuację należy ocenić według prawa krajowego, a nie unijnego. Organy UE nie mogą wypowiadać sie na temat obowiązkowych składek w Polsce. A zatem - całość zaległych składek na ubezpieczenie społeczne powinien zapłacić - następca prawny - Stilna.
W tej sprawie wypowiedział się prezes UOKiK oraz Prokuratura Generalna. Zdaniem prezesa UOKiK istnieją dwie możliwości: część składek powinna uiścić Stilna, jako następca prawny. I drugie rozwiązanie - beneficjent pomocy płaci składki, czyli dwie spółki. Prokurator Generalny uznał natomiast, że powództwo trzeba uwzględnić.
Oddalenie skargi
Sąd Najwyższy rozpatrując po raz drugi skargę kasacyjną spółki Stilna oddalił powództwo. Zdaniem sędziego Zbigniewa Myszki gdyby skarżąca nie wycofała jednej ze skarg na Komisję złożoną do Trybunału w Luksemburgu, to Trybunał uznałby za nieważne decyzje Komisji w całości i nie byłoby problemu. Dlatego, że państwo nie negowało decyzji Komisji.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.