TK
TK: Komisja Ustawodawcza Sejmu rekomenduje odrzucenie Uchwały w sprawie ślubowania sędziów TK
Andrzej Duda| Cezary Grabarczyk| kadencja| komisja ustawodawcza| Prezydent| Sejm| ślubowanie
włącz czytnikUchwała w sprawie umożliwienia złożenia ślubowania sędziom Trybunału Konstytucyjnego wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przygotowana przez opozycję, przedstawiona w pierwszym czytaniu w Komisji Ustawodawczej 15 grudnia przez posła Cezarego Grabarczyka, dostała negatywną rekomendację.
Projekt Uchwały - druk sejmowy nr 63
Dnia 8 października 2015 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wybrał nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. 6 listopada br. upłynęła kadencja sędziów Wojciecha Hermelińskiego, Marii Gintowt-Jankowicz i Marka Kotlinowskiego. Kadencja trzech nowych sędziów Trybunału powinna rozpocząć się dnia 7 listopada br. Do dnia dzisiejszego, tj. 16 listopada 2015 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nie stworzył warunków, aby nowi sędziowie mogli złożyć wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ślubowanie zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 30 lipca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. z 2015, poz. 1064).
Trybunał Konstytucyjny to jeden z najważniejszych organów władzy sądowniczej i fundament demokratycznego państwa prawnego. Trybunał pełni także wyjątkowo ważną rolę w systemie gwarancji praworządności Rzeczypospolitej Polskiej. Uniemożliwienie, wybranym zgodnie z ustawą, sędziom złożenia ślubowania stanowi niedopuszczalne zaniechanie świadczące o pogwałceniu zasad ustrojowych państwa.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do szybkiego wyznaczenie daty złożenia ślubowania nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego zgodnie z art. 21 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
Uzasadnienie
W związku z faktem, iż trzej wybrani przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej sędziowie nie złożyli do dnia 16 listopada br. ślubowania wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej może zachodzić obawa naruszenia konstytucyjnych zasad demokratycznego państwa prawnego i zasady podziału władzy.
Preambuła Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, iż Konstytucja gwarantuje prawa podstawowe dla państwa oparte m. in. na współdziałaniu władz. Zaniechanie stworzenia warunków do złożenia ślubowania zgodnie z art. 21 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym świadczy o złamaniu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zasady współdziałania władz.
W dniu 8 października 2015 r. na 102 posiedzeniu Sejmu RP zostali wybrani nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, w związku z upływem kadencji sędziów Wojciecha Hermelińskiego, Marii Gintowt-Jankowicz i Marka Kotlińskiego. Uniemożliwienie złożenia ślubowania zgodnie z art. 21 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym stanowi naruszenie zasad Konstytucji, może także prowadzić do zaburzenia funkcjonowania ważnego organu władzy sądowniczej. Trybunał Konstytucyjny pełni bowiem rolę orzeczniczą w sprawach zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją, zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe, z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i ustawami, zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych, skargi konstytucyjnej.
Z uwagi na powyższe, wezwanie Prezydenta do szybkiego wyznaczenie daty złożenia ślubowania nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest niezbędne.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
TK: wniosek posłów w sprawie 10 uchwał Sejmu dot. wyboru sędziów Trybunału
WYROK z dnia 3 grudnia 2015 r. Sygn. akt K 34/15
Opinia w sprawie rezolucji wzywającej prezydenta do wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.