TK



TK: Komunikat z 4 października 2016 r.w sprawie ujawnienia korespondencji elektronicznej Sędziów TK

Biuro Trybunału Konstytucyjnego| Kamil Zaradkiewicz| Maciej Graniecki| Piotr Tuleja| prezes TK| Robert Kropiwnicki| Sejm| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym| wiceprezes TK| wybór sędziów TK

włącz czytnik

podjąć wysiłki w celu zmiany przepisu o wyborze sędziów. Może PO się ugnie pod

zmasowaną krytyką. (…) sposób wyboru sędziów stanie się jednym z bardziej gorących

tematów kampanii parlamentarnej. Wszyscy będą walić w PO jak w bęben. A przy okazji w nas. Na wiosnę po wyborach i z nowymi sędziami TK będzie zdelegitymizowany”.

Warto byłoby, aby krytycy Sędziów TK, zarzucający im udział w zapoczątkowaniu poważnego kryzysu konstytucyjnego, wzięli powyższe sformułowania pod uwagę.

4) E-mailem z 20 kwietnia 2015 r., p. mec. Przemysław Sadłoń (pracownik Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu), zwraca uwagę Szefa Biura TK na wzajemną relację: zakładanego terminu wejścia w życie nowej ustawy o TK oraz terminu zgłaszania kandydatów na Sędziów TK (nie później niż 4 miesiące przed zakończeniem kadencji sędziego). Uchwalenie ustawy w kształcie przedstawionym w sprawozdaniu sejmowej podkomisji, doprowadziłoby do stanu, w którym ustawa wchodząca w życie w sierpniu 2015 r. nakazywałaby zgłoszenie kandydatów na Sędziów TK (mających zastąpić sędziów, których kadencja upływała 6 listopada 2015 r.) najpóźniej na początku lipca.

Zagadnienie to w żaden sposób nie odnosiło się do liczby Sędziów TK wybieranych przez Sejm VII i VIII kadencji.

5) Tok prac nad ustawą o TK z 2015 r. został szczegółowo przedstawiony w Komunikacie Biura TK z 29 lutego 2016 r. w sprawie prac nad wstępnym projektem ustawy o TK (…).

Ani roboczy „projekt projektu ustawy” z 2013 r., przygotowanego przez zespół Sędziów TK w stanie spoczynku, ani też projekt wniesiony do Sejmu przez Prezydenta RP, nie zawierały szczególnych postanowień odnoszących się do wyboru sędziów w 2015 r. Sędziowie TK, uczestniczący − stosownie do przepisów Regulaminu Sejmu i na zaproszenie przewodniczących komisji lub podkomisji – w pracach parlamentarnych nad ustawą, nie wypowiadali się programowo na temat rozstrzygnięć o  charakterze politycznym. Wykraczałoby to poza ich mandat.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.