TK
TK: prawo spółdzielcze budzi poważne zastrzeżenia konstytucyjne
dziedziczenie| Maria Gintowt-Jankowicz| Mirosław Granat| spółdzielnie| spółka prawa handlowego| Trybunał Konstytucyjny| udziały członkowskie| wpisowe
włącz czytnikPrzepisy regulujące przekształcenie powinny ponadto zapewniać równą ochronę praw członków spółdzielni pracy uczestniczących oraz nieuczestniczących w spółce przekształconej. Ustawodawca nie może dawać pierwszeństwa interesom spółdzielni przekształcanej, a następnie spółki przekształconej, przed prawami członków spółdzielni pracy, którzy nie zdecydowali się na uczestnictwo w spółce przekształconej. Własność spółdzielcza ma służebny charakter wobec praw majątkowych członków spółdzielni.
Z istoty przekształcenia wynika, że musi być ono oparte na zasadzie kontynuacji, czyli ciągłości podmiotu przekształcanego. Dlatego, aby mówić o realnym działaniu tej zasady ustawodawca zobowiązany jest przyjąć regulacje szczegółowe, które gwarantują tożsamość personalną i majątkową przekształcanego podmiotu, co jest również konieczne dla ochrony praw wierzycieli.
W świetle powyższych standardów konstytucyjnych Trybunał poddał ocenie, odrębnie zaskarżone przez wnioskodawcę, niektóre regulacje o przekształceniach.
Wnioskodawca zakwestionował art. 203n § 3 prawa spółdzielczego w zakresie, w jakim dotyczy zawiadamiania członków spółdzielni pracy przez ogłoszenie o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu spółdzielni. Trybunał stwierdził, że ogłoszenie jest jedną z form zawiadomienia. Jednakże ani 203n § 3 ani inne regulacje prawa spółdzielczego nie dają odpowiedzi na pytanie, co dokładnie należy rozumieć przez „ogłoszenie”. Może być ono rozumiane jako przekazanie informacji za pomocą każdej możliwej formy przekazu, która skierowana jest do ogółu, a nie do indywidualnie wskazanej osoby (np. na tablicy ogłoszeń, zebraniu roboczym) lub jako opublikowanie informacji w Monitorze Spółdzielczym. Rozbieżności w wykładni zaskarżonego przepisu są nie do pogodzenia z wynikającymi z art. 2 konstytucji zasadami poprawnej legislacji. Zawiadomienie członków spółdzielni o zamiarze przekształcenia przez ogłoszenie, a zatem nie w sposób indywidualny, nie gwarantuje, że przekazywana informacja dotrze do adresata, w tym w odpowiednim czasie. W konsekwencji członek spółdzielni może być pozbawiony możliwości wykonywania swoich praw lub zapoznania się z istotnymi dla niego informacjami, co godzi w wolność zrzeszania się.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.