TK



TK: prawo spółdzielcze budzi poważne zastrzeżenia konstytucyjne

dziedziczenie| Maria Gintowt-Jankowicz| Mirosław Granat| spółdzielnie| spółka prawa handlowego| Trybunał Konstytucyjny| udziały członkowskie| wpisowe

włącz czytnik

Trybunał podkreślił, że w wykonaniu wyroku ustawodawca powinien przyjąć rozwiązania gwarantujące członkom spółdzielni indywidualne zawiadamianie o zamiarze podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o przekształceniu spółdzielni pracy w spółkę.

Kolejnym zaskarżonym przepisem był art. 203o § 2 pkt 2 prawa spółdzielczego. Przepis ten stanowi podstawę do zmniejszenia wypłat należnych członkom spółdzielni pracy nieuczestniczącym w spółce przekształconej z tytułu ich praw majątkowych w spółdzielni (tj. wpisowego, wpłaconych udziałów członkowskich oraz udziałów członkowskich z podziału nadwyżki bilansowej), gdyby suma tych wypłat miała przekroczyć 10% wartości bilansowej spółdzielni. Tym samym zaskarżony przepis ingeruje w konstytucyjnie chronione prawa majątkowe członków spółdzielni. Trybunał stwierdził, że ingerencja ta narusza nakaz równej ochrony praw majątkowych (art. 64 ust. 2 konstytucji) i nie znajduje uzasadnienia w świetle konstytucji. Zmniejszenie wypłat należnych członkom spółdzielni nieuczestniczącym w spółce przekształconej oznacza bowiem wzbogacenie po stronie spółki przekształconej, a zatem również jej wspólników (akcjonariuszy), czyli członków spółdzielni pracy, którzy wzięli udział w przekształceniu. Zarazem Trybunał stwierdził, że zaskarżony przepis nie pozostaje w adekwatnym związku z powołaną przez wnioskodawcę konstytucyjną regulacją wywłaszczenia.

Trybunał zwrócił uwagę, że derogowany przepis związany był z konstrukcyjną dla procesu przekształcenia zasadą kontynuacji. Miał na celu zagwarantowanie tożsamości majątkowej przekształcanego podmiotu, co służyło również ochronie praw wierzycieli. W związku z orzeczeniem niekonstytucyjności art. 203o § 2 pkt 2 prawa spółdzielczego ustawodawca powinien zastąpić derogowaną treść normatywną regulacją, która pełniłaby zbliżoną funkcję, ale nie ingerowałaby w prawa majątkowe członków przekształcanej spółdzielni pracy.

Wnioskodawca zaskarżył także art. 203u § 1 zdanie drugie prawa spółdzielczego. Zgodnie z tym przepisem, jedyną podstawą zaskarżenia uchwały walnego zgromadzenia o przekształceniu nie mogą być zastrzeżenia członka spółdzielni pracy co do rzetelności wyceny jego praw majątkowych.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.