TK



TK przypomina tok prac nad ustawą o Trybunale z 25 czerwca 2015

Biuro Trybunału Konstytucyjnego| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik

Po pierwsze, wnioskiem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, złożonym przed podpisaniem ustawy, czyli w trybie tzw. kontroli prewencyjnej (art. 122 ust. 3 Konstytucji); Prezydent RP nie wystąpił z takim wnioskiem i podpisał ustawę w konstytucyjnym terminie 21 dni.

Po drugie, wnioskiem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, złożonym po dniu Jego zaprzysiężenia (co miało miejsce 6 sierpnia 2015 r.; art. 191 ust. 1 pkt 1 in principio); Prezydent RP nie wystąpił z takim wnioskiem i długo nie wypowiadał się w tej sprawie publicznie, natomiast nie przyjął ślubowania od sędziów TK wybranych przez Sejm VII kadencji 8 października 2015 r.

Po trzecie, wnioskiem grupy pięćdziesięciu posłów albo trzydziestu senatorów (albo innych podmiotów wymienionych w art. 191 ust. 1 pkt 1 Konstytucji), złożonym po opublikowaniu ustawy o TK z 2015 r. w Dzienniku Ustaw (co nastąpiło 30 lipca 2015 r.). Ustawa o TK została wprawdzie zaskarżona przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, ale nastąpiło to dopiero 23 października 2015 r. (sprawa otrzymała sygnaturę K 29/15), czyli niemal 3 miesiące po jej opublikowaniu, w dwa tygodnie po dokonaniu przez Sejm VII kadencji wyboru pięciu sędziów i na dwa dni przed wyborami parlamentarnymi. Wniosek ten został – już po wyznaczeniu terminu rozprawy – cofnięty (10 listopada 2015 r.). Po niewielkiej modyfikacji, został on złożony ponownie, tym razem przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej (sprawa otrzymała sygnaturę K 34/15).

1 Sędziowie TK są osobami powszechnie znanymi, o uznanym dorobku zawodowym w wielu dziedzinach. Ich osobista znajomość z wieloma ludźmi, w tym aktywnymi w sferze naukowej, kulturalnej czy politycznej nie jest niczym dziwnym ani niewłaściwym. Tego rodzaju znajomości nie oznaczają jednak podatności sędziów TK na jakiekolwiek „sugestie” polityków i - jak dotąd - w Trybunale Konstytucyjnym przyjęta była zasada, że „nikt nie jest sędzią którejś partii”, a sympatie polityczne zostają „za drzwiami Trybunału”. Dzielenie sędziów TK, dawniej, obecnie albo na przyszłość, na „sędziów władzy” i „sędziów opozycji” jest wynikiem fundamentalnego nieporozumienia. W Trybunale Konstytucyjnym zasiadali, zasiadają i zawsze zasiadać powinni tylko sędziowie Konstytucji.
2 W składzie: Andrzej Dera, Michał Kabaciński, Robert Kropiwnicki, Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz, Damian Raczkowski, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Michał Szczerba, Piotr Zgorzelski. Podkomisja odbyła 17 posiedzeń, w tym: w 2014 r. - 10 posiedzeń (19 marca, 3 i 24 kwietnia, 8 i 29 maja, 10 i 22 lipca, 28 sierpnia, 8 i 21 października), a w 2015 r. – 7 posiedzeń (13 stycznia, 4 lutego, 3, 5, 18 i 19 marca oraz 9 kwietnia; jak widać wzmożenie prac podkomisji nastąpiło w marcu 2015 r.).
3 Patrz: Robert Kropiwnicki (red.), Seminarium na temat przedstawionego przez Prezydenta RP projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (druk sejmowy nr 1590) Warszawa, 4 marca 2014 r., Warszawa 2014.
4 „W posiedzeniu komisji, na zaproszenie prezydium komisji lub jej przewodniczącego, mogą uczestniczyć (…) inne osoby” (uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, M.P. z 2012 r. poz. 32, ze zm.).

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.