TK



TK: Straż Pożarna - zasady przyznawania rekompensaty za służbę w czasie wolnym są zgodne z konstytucją

Andrzej Wróbel| czas wolny od pracy| Marek Kotlinowski| roszczenia| strażacy| służby mundurowe| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Państwowej Straży Pożarnej

włącz czytnik
TK: Straż Pożarna - zasady przyznawania rekompensaty za służbę w czasie wolnym są zgodne z konstytucją
Straż Pożarna w Chrzanowi. Foto: M. Paździora, Wikipedia.org

Brak prawa do rekompensaty finansowej za okres przedłużonej służby odbytej przed 1 lipca 2010 r. nie narusza art. 66 ust. 2 konstytucji, skoro przepisy obowiązujące w tym okresie gwarantowały strażakowi czas wolny od pracy w postaci płatnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego – stwierdził Trybunał Konstytucyjny.

5 października 2015 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną J. P. dotyczącą Straży Pożarnej (zasady przyznawania rekompensaty finansowej za służbę w czasie wolnym od służby).

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 2 ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, w części zawierającej słowa „w okresie rozliczeniowym bezpośrednio poprzedzającym wejście w życie niniejszej ustawy”, jest zgodny z art. 64 ust. 2 oraz z art. 66 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji.

Ponadto Trybunał Konstytucyjny postanowił umorzyć postępowanie w pozostałym zakresie.

Jedynym przepisem poddanym merytorycznej kontroli był art. 2 ustawy zmieniającej ustawę o Państwowej Straży Pożarnej, który zakwestionowano w części zawierającej słowa: „w okresie rozliczeniowym bezpośrednio poprzedzającym wejście w życie niniejszej ustawy”. Za adekwatne wzorce kontroli dla tego przepisu Trybunał uznał art. 64 ust. 2 oraz art. 66 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji. W pozostałym zakresie postępowanie zostało umorzone z uwagi na niedopuszczalność wydania wyroku.

Pierwszy z zarzutów zgłoszony przez skarżącego pod adresem art. 2 nowelizacji dotyczył naruszenia istoty prawa do rekompensaty za przedłużony czas służby. Prawo to skarżący wywodził z art. 66 ust. 2 konstytucji, który gwarantuje pracownikowi prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy, corocznych płatnych urlopów oraz maksymalnych norm czasu pracy. W ocenie TK, istota prawa do rekompensaty za przedłużony czas służby nie została naruszona.

Ustawodawca nie wyłączył bowiem możliwości uzyskania rekompensaty za czas przedłużonej służby w okresie do 30 czerwca 2010 r. W tym okresie formą ekwiwalentu był płatny dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze do 18 dni rocznie, który przysługiwał strażakom m.in. z tytułu pełnienia służby w warunkach „szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby”. Od 1 stycznia 2011 r. urlop ten został ograniczony do 13 dni rocznie, zaś w pozostałym zakresie – zastąpiony przez rekompensatę finansową.

Poprzednia 1234 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.