TK



TK: termin do wniesienia kasacji administracyjnej jest zgodny z konstytucją

pełnomocnik| postępowanie przed sądami administracyjnymi| sądy administracyjne| skarga kasacyjna| Stanisław Biernat| Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz| termin złożenia skargi kasacyjnej| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik
TK: termin do wniesienia kasacji administracyjnej jest zgodny z konstytucją

Zaskarżone przepisy prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie naruszają wymagań określonych w konstytucji, jeżeli będą rozumiane w sposób wskazany w sentencji wyroku TK.

21 maja i 25 lipca 2013 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał połączone skargi konstytucyjne M. N. oraz  M. P. dotyczące terminu do wniesienia skargi kasacyjnej oraz skutków jego niedotrzymania w przypadku wystąpienia przez stronę postępowania o przyznanie prawa pomocy przez ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika.

W wyroku z 25 lipca 2013 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 87 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi rozumiany w ten sposób, że - w sytuacji niedochowania terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, o którym mowa w art. 177 § 1 tej ustawy, na skutek wystąpienia o przyznanie prawa pomocy w postaci ustanowienia adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego - przyczyna uchybienia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej ustaje z dniem, w którym powiadomiony o ustanowieniu pełnomocnik ma możliwość sporządzenia i wniesienia skargi kasacyjnej, jest zgodny z art. 45 ust. 1 i art. 78 konstytucji. W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie.

Problem konstytucyjny podniesiony w skargach konstytucyjnych był następstwem przyjętej przez sądy administracyjne orzekające w sprawach skarżących wykładni zakwestionowanych w skargach art. 86 § 1, art. 87 § 1 i 4, art. 88 oraz art. 177 § 1 i art. 178 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: p.p.s.a.) Sądy przyjęły, że w przypadku ustanowienia pełnomocnika z urzędu po upływie określonego w art. 177 § 1 p.p.s.a 30-dniowego terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, przyczyna uchybienia temu terminowi ustaje już z chwilą ustanowienia pełnomocnika z urzędu, i od tak określonego dnia ustania przyczyny uchybienia terminu pełnomocnik ma siedem dni na wystąpienie z wnioskiem o przywrócenie terminu i sporządzenie skargi kasacyjnej. Trybunał Konstytucyjny wziął pod uwagę, że norma prawna o takiej treści, która stała się podstawą rozstrzygnięć w sprawach skarżących, nie jest jedyną wyinterpretowywaną z zaskarżonych przepisów i przyjmowaną w orzecznictwie sądów administracyjnych. Zgodnie bowiem z odmiennym stanowiskiem w wypadku ustanowienia pełnomocnika z urzędu dniem, w którym ustała przyczyna uchybienia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej  jest dzień, w którym pełnomocnik miał rzeczywistą możliwość wniesienia skargi kasacyjnej po zapoznaniu się z aktami sprawy, nie później jednak niż dzień upływu 30 dni od dnia zawiadomienia go o wyznaczeniu do występowania w sprawie.

Poprzednia 1234 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.