TK



Trwają prace nad nową ustawą o zbiórkach publicznych

darczyńca| Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji| sms| Ustawa o zbiórkach publicznych| wpłata na konto| zbiórka publiczna

włącz czytnik

W przypadku innych niż wyżej wspomniane form organizowania zbiórek ich zgłoszenie i umieszczenie informacji na portalu internetowym będzie fakultatywne. Na zasadzie dobrowolności będą więc mogły podlegać zgłoszeniu „formy zbierania ofiar, w których pozostawiony jest ślad przepływu środków pieniężnych i darów, gdzie ma miejsce ich ewidencjonowanie (przelewy na konta bankowe, wpłaty na konto on line, przekazywania darów za pomocą wirtualnych platform handlowych, wpłaty za pomocą SMS-ów charytatywnych, deklaracje wpłat na wszystkich formularzach związanych z system bankowym).” Fakultatywnie zgłaszane będą również zbiórki polegające na publikowaniu w mediach, Internecie i rozsyłaniu pocztą elektroniczną apeli o przekazywanie wpłat na konto, o złożenie zleceń stałych, przelewów na konto bankowe lub o przesyłanie SMS-ów na określony numer. Jeżeli jednak organizator tego rodzaju zbiórki zdecyduje się na jej zgłoszenie, będą go obowiązywały zasady zgłaszania i rozliczania zbiórek dotyczące organizatorów zbiórek objętych obowiązkiem zgłoszenia. Znaczące zmniejszenie rygorów związanych z organizowaniem i rozliczaniem zbiórek publicznych ma sprzyjać – w zamyśle projektodawców – rozwijaniu dobroczynności, hamowanej na razie przez rozbudowane wymagania formalne.

Podczas zeszłotygodniowego spotkania z organizacjami pozarządowymi minister Boni zapowiedział, że – niezależnie od tego, w jakim kierunku pójdą dalsze prace nad nową ustawą – kolejny projekt dotyczący zbiórek publicznych będzie w normalnym trybie konsultowany ze stroną społeczną.

ISP, Biuletyn Kompas

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.