TK



Trybunał Konstytucyjny o podziale, równowadze i współdziałaniu władz

Andrzej Rzepliński| Bohdan Zdziennicki| Konstytucja RP| kontrola konstytucyjności prawa| równowaga władz| suweren| trójpodział władzy| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

8 czerwca 2011 r., Prezes TK Andrzej Rzepliński, wypowiadając się w Komisji Ustawodawczej Senatu RP zwracał uwagę, że „do współdziałania i do dialogu zobowiązuje nas konstytucja, a nawet gdyby to nie było wprost zapisane w konstytucji, to jest naturalne, że ci, którzy tworzą prawo, powinni mieć kanały informacyjne czy dialogowe z organem, który kontroluje jego konstytucyjność, bo pracujemy (.) dla wspólnego celu”.

W ubiegłym roku zostały wydane wyroki poświęcone zasadom podziału, równowagi i współdziałania władz. W odniesieniu do podziału władz, Trybunał przypomniał, że każdej z nich powinny przypadać kompetencje materialnie odpowiadające jej istocie, nadto zaś każda z nich powinna zachowywać pewne minimum wyłączności kompetencyjnej stanowiącej o zachowaniu tej istoty. Wskazał przy tym, że równowaga władz oznacza ich oddziaływanie na siebie i wzajemne uzupełnianie ich funkcji. Każda z władz powinna dysponować instrumentami pozwalającymi jej hamować działania władz pozostałych.

Podkreślił też, że poszczególne władze są obowiązane do współdziałania w celu zapewnienia rzetelności i sprawności działania instytucji publicznych. Wszystkie te zasady - podziału, równowagi i współdziałania władz - mają zaś zapewnić poszanowanie kompetencji każdej z nich i stwarzać podstawę stabilnego działania mechanizmów demokratycznego państwa prawnego[1].

Trybunał Konstytucyjny,Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.