TK



Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o sprawozdaniach z meczów piłkarskich w TV

ETS| ORF| Sky| Yves Bot

włącz czytnik
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o sprawozdaniach z meczów piłkarskich w TV

Zdaniem Yves'a Bota, rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej , ograniczenie wynagrodzenia należnego od nadawcy z tytułu możliwości wykorzystania krótkich fragmentów wydarzeń cieszących się dużym zainteresowaniem odbiorców, na przykład meczów piłki nożnej, jest uzasadnione. Ograniczenie takie wprowadza właściwą równowagę między poszczególnymi prawami podstawowymi

Dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych[1] umożliwia nadawcom uzyskiwanie wyłączności na transmisje z wydarzeń cieszących się dużym zainteresowaniem odbiorców, na przykład z meczów piłki nożnej[2]. Nadawca, który nabył tego rodzaju prawo wyłączne, ma jednak obowiązek zezwolić innym nadawcom z siedzibą w Unii Europejskiej na wykorzystanie krótkich fragmentów w celu przygotowania krótkich relacji informacyjnych z tych wydarzeń. Uprawniony nadawca powinien zatem udostępnić innym zainteresowanym nadawcom swój sygnał, by mogli oni swobodnie wybrać krótkie fragmenty. Zgodnie z dyrektywą, wynagrodzenie z tytułu wykorzystania tych fragmentów nie powinno przewyższać dodatkowych kosztów poniesionych bezpośrednio w związku z ich udostępnieniem.

Spółka Sky rozpowszechnia w Austrii satelitarny, kodowany kanał telewizyjny Sky Sport Austria. Spółka ta nabyła prawa wyłączne do transmisji na terytorium Austrii niektórych meczów Ligi Europejskiej w sezonach 2009/2010 i 2011/2012. Zgodnie z informacjami spółki Sky koszt licencji i wyprodukowania transmisji wynosi corocznie kilka milionów euro.

Na wniosek ORF (austriackiego nadawcy publicznego) KommAustria, austriacki organ regulacyjny w dziedzinie łączności, nakazał spółce Sky, w grudniu 2010 r., umożliwienie nadawania przez ORF krótkich relacji informacyjnych z meczów Ligi Europejskiej z udziałem zespołów austriackich. ORF miał jedynie obowiązek wypłacić spółce Sky wynagrodzenie z tytułu kosztów udostępnienia sygnału satelitarnego, które jednak równały się zeru.

Zdaniem spółki Sky generalny brak prawa nadawców posiadających prawa wyłączne do wynagrodzenia z tytułu umożliwienia innym nadawcom wykorzystywania krótkich fragmentów jest niesprawiedliwy. Spór trafił do Bundeskommunikationssenat (austriacka federalna rada ds. łączności), który zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy wynikająca z dyrektywy ograniczającej wynagrodzenie do wysokości kosztów poniesionych bezpośrednio w związku z udostępnieniem krótkich fragmentów ingerencja w swobodę prowadzenia działalności gospodarczej i prawo własności posiadaczy praw wyłącznych, jest uzasadniona.

W opinii z dnia 13 czerwca rzecznik generalny Yves Bot zauważył, że swoboda prowadzenia działalności gospodarczej oraz prawo własności są chronione na mocy Karty praw podstawowych Unii Europejskiej. Jego zdaniem, sporny przepis dyrektywy narusza te prawa podstawowe w stosunku do posiadaczy praw wyłącznych do transmisji, gdyż nie mogą oni swobodnie ustalać ceny za udostępnienie krótkich fragmentów transmitowanych wydarzeń.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.