TK



TS UE: cła antydumpingowe na obuwie z Chin i Wietnamu częściowo nieważne

ChRL| cła antydumpingowe| dumping| obuwie| Trybunał Sprawiedliwości UE| Wietnam

włącz czytnik
TS UE: cła antydumpingowe na obuwie z Chin i Wietnamu częściowo nieważne

W wyroku z 4 lutego Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że rozporządzenie nakładające cło antydumpingowe na przywóz do Unii Europejskiej niektórych rodzajów skórzanego obuwia pochodzących z Chin i Wietnamu jest częściowo nieważne. Przy przyjmowaniu tego rozporządzenia Rada i Komisja nie przestrzegały określonych zasad proceduralnych.

Dnia 5 października 2006 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie[1] nakładające cło antydumpingowe na niektóre rodzaje skórzanego obuwia przywożonego z Chin i Wietnamu do Unii Europejskiej. Stawka cła antydumpingowego została określona na 16,5% w odniesieniu do obuwia produkowanego przez spółki z siedzibą w Chinach (z wyjątkiem spółki Golden Step, w przypadku której cło antydumpingowe zostało określone na 9,7%) oraz na 10% w odniesieniu do obuwia produkowanego przez spółki z siedzibą w Wietnamie.

W 2010 r. i w 2012 r. Clark - brytyjski producent i sprzedawca detaliczny - zwrócił się do organu ds. podatków i ceł Zjednoczonego Królestwa o zwrot cła antydumpingowego, które uiścił w związku z przywozem obuwia do Unii w okresie od 1 lipca 2007 r. do 31 sierpnia 2010 r. Kwota cła, którego zwrotu Clark zażądał, wynosiła około 60 mln EUR. Spółka uzasadniła swój wniosek podnosząc, że rozporządzenie nakładające cło antydumpingowe jest nieważne. W związku z nieuwzględnieniem jego wniosku Clark złożył skargę do First-tier Tribunal (Tax Chamber) [sądu pierwszej instancji (izba podatkowa)].

W 2011 r. i 2012 r. Puma - niemieckie przedsiębiorstwo produkujące artykuły sportowe - zwróciła się do głównego urzędu celnego w Norymberdze (Niemcy) o zwrot cła antydumpingowego, które uiściła za przywóz takich samych produktów, powołując się także na nieważność rozporządzenia.

Kwota cła, którego zwrotu spółka ta zażądała, wynosiła około 5,1 mln EUR. W związku z nieuwzględnieniem jej wniosku, spółka wniosła skargę do Finanzgericht München (sądu finansowego w Monachium).

Obydwa sądy wyraziły wątpliwości odnośnie do ważności rozporządzenia, a zatem postanowiły zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości.

W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał orzekł, że rozporządzenie nakładające cło antydumpingowe na przywóz niektórych rodzajów obuwia pochodzących z Chin i Wietnamu jest częściowo nieważne.

Trybunał najpierw przypomniał, że w przypadku dużej liczby podmiotów gospodarczych objętych dochodzeniem antydumpingowym Komisja może postanowić o ograniczeniu tego dochodzenia do rozsądnej liczby stron, wykorzystując próbki producentów-eksporterów statystycznie reprezentatywne.

Następnie Trybunał stwierdził, że prawo Unii przewiduje zasadę podstawową, zgodnie z którą określenie wartości normalnej produktu, która stanowi jeden z zasadniczych etapów ustalenia istnienia dumpingu, powinno zwykle opierać się na cenach, jakie niezależni nabywcy muszą zapłacić w państwach wywozu w zwykłym obrocie handlowym.
W przypadku przywozu z, między innymi, Chin, Wietnamu i państw nieposiadających gospodarki rynkowej, które są członkami Światowej Organizacji Handlu (WTO) w dniu wszczęcia dochodzenia antydumpingowego, wartość normalna jest określana zgodnie z zasadą podstawową, o ile na podstawie analizy właściwie uzasadnionych wniosków przedstawianych przez jednego lub wielu producentów z siedzibą w tych państwach i objętych dochodzeniem zostanie wykazane, że warunki gospodarki rynkowej przeważają w stosunku do tego producenta lub tych producentów. Zasada ta umożliwia producentom, w stosunku do których przeważają warunki gospodarki rynkowej, którzy założyli przedsiębiorstwa w danych państwach, skorzystanie ze statusu odpowiadającego raczej ich indywidualnej sytuacji niż sytuacji całego państwa, w którym mają siedziby.

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.