TK



TSUE: przedawnienie przestępstwa oszustwa w podatku VAT we Włoszech szkodzi finansom Unii

faktura VAT| przedawnienie| Traktat o Funkcjonowaniu UE| TSUE| VAT| Włochy

włącz czytnik

Ogłoszonym dzisiaj wyrokiem Trybunał przypomniał w pierwszej kolejności, że zgodnie z art. 325 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), państwa członkowskie powinny zwalczać za pomocą odstraszających i skutecznych środków bezprawne działania stanowiące zagrożenie dla interesów finansowych Unii, a w szczególności przyjąć środki, jakie przyjmują w celu zwalczania oszustw stanowiących zagrożenie dla ich własnych interesów finansowych. Trybunał przypomniał ponadto, że budżet Unii jest w szczególności finansowany z wpływów pochodzących ze stosowania jednolitej stawki do zharmonizowanej podstawy opodatkowania podatkiem VAT, a także, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy poborem tych wpływów a interesem finansowym Unii.

Z uwagi na to, sąd włoski powinien zweryfikować, czy sporne prawo włoskie pozwala na skuteczne i odstraszające karanie poważnych przypadków oszustw stanowiących zagrożenie dla interesów finansowych Unii. Wobec tego prawo włoskie byłoby sprzeczne z art. 325 TFUE, gdyby sąd włoski doszedł do wniosku, że znaczna liczba przypadków poważnych oszustw nie może zostać ukarana na drodze postępowania karnego z uwagi na to, że zasady przedawnienia uniemożliwiają wydanie ostatecznych wyroków sądowych. Podobnie, prawo włoskie byłoby sprzeczne z art. 325 TFUE, gdyby przewidywało dłuższe terminy przedawnienia dla przypadków oszustw stanowiących zagrożenie dla interesów finansowych Włoch niż dla przypadków stanowiących zagrożenie dla interesów finansowych Unii. Wydaje się, że taka sytuacja ma miejsce, ponieważ żaden bezwarunkowy termin przedawnienia nie jest przewidziany w prawie włoskim w odniesieniu do organizacji mających na celu popełnianie przestępstw w dziedzinie podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych.

Jeżeli sąd włoski dojdzie do wniosku, że doszło do naruszenia art. 325, Trybunał wyjaśnił, że powinien on wówczas zagwarantować pełną skuteczność prawa Unii poprzez powstrzymanie się w miarę potrzeby od stosowania spornych zasad przedawnienia. W rzeczywistości bowiem art. 325 TFUE skutkuje, na mocy zasady pierwszeństwa prawa Unii, niestosowaniem z mocy prawa - ze względu na samo jego wejście w życie - wszelkich sprzecznych z nim istniejących przepisów prawa krajowego.

UWAGA: Odesłanie prejudycjalne pozwala sądom państw członkowskich, w ramach rozpatrywanego przez nie sporu, zwrócić się do Trybunału z pytaniem o wykładnię prawa Unii lub o ocenę ważności aktu Unii. Trybunał nie rozpoznaje sporu krajowego. Do sądu krajowego należy rozstrzygnięcie sprawy zgodnie z orzeczeniem Trybunału. Orzeczenie to wiąże w ten sam sposób inne sądy krajowe, które spotkają się z podobnym problemem.
Trybunał Sprawiedliwości UE

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.