TK



TSUE: stałe wykluczenie osób homoseksualnych z krwiodawstwa może być niekiedy uzasadnione

HIV| homoseksualizm| krwiodawstwo| Tribunal Administratif de Strasbourg| Trybunał Sprawiedliwości UE

włącz czytnik
TSUE: stałe wykluczenie osób homoseksualnych z krwiodawstwa może być niekiedy uzasadnione
Foto:wikipedia.org

Stałe wykluczenie mężczyzn mających stosunki seksualne z innymi mężczyznami z oddawania krwi może - w związku z sytuacją panującą w danym państwie członkowskim - być uzasadnione Należy ustalić, czy wobec tych osób istnieje wysokie ryzyko nabycia ostrych chorób zakaźnych, jak na przykład HIV, oraz czy brak jest skutecznych technik wykrywania lub mniej restrykcyjnych metod zapewniających wysoki poziom ochrony zdrowia biorców.

W dniu 29 kwietnia 2009 r. lekarz Établissement Français du Sang (francuskiego centrum krwiodawstwa) w Metz (Francja) odmówił pobrania krwi, którą chciał oddać G. Léger, z tego powodu, że G. Léger odbył stosunek seksualny z mężczyzną oraz że prawo francuskie trwale wyklucza z oddawania krwi mężczyzn mających takie stosunki seksualne. W wyniku zaskarżenia tej decyzji przez G. Légera Tribunal Administratif de Strasbourg (sąd administracyjny w Strasburgu, Francja) zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy to stałe wykluczenie jest zgodne z dyrektywą Unii1. Zgodnie z tą dyrektywą osoby, których zachowanie seksualne naraża je na wysokie ryzyko nabycia ostrych chorób zakaźnych, które mogą być przenoszone we krwi, są trwale wykluczone z oddawania krwi.

W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał orzekł w szczególności, że Tribunal Administratif de Strasbourg musi ustalić, czy we Francji w wypadku mężczyzny mającego stosunki seksualne z innym mężczyzną istnieje wysokie ryzyko nabycia ostrych chorób zakaźnych, które mogą być przenoszone we krwi. W celu dokonania tej analizy Tribunal Administratif de Strasbourg powinien uwzględnić sytuację epidemiologiczną we Francji, która zdaniem rządu francuskiego i Komisji ma charakter szczególny. W tym względzie Trybunał podkreślił, iż zgodnie z przedstawionymi mu danymi niemalże wszystkie przypadki zakażeń HIV w okresie od 2003 r. do 2008 r. były rezultatem stosunku seksualnego, a połowa nowych zakażań dotyczyła mężczyzn, którzy odbyli stosunki seksualne z innymi mężczyznami. W tym samym okresie stanowili oni grupę społeczną najbardziej narażoną na zakażenie HIV ze współczynnikiem zapadalności 200-krotnie wyższym niż współczynnik odnoszący się do francuskiej społeczności heteroseksualnej. Wreszcie najwyższy poziom zakażeń HIV w ramach grupy mężczyzn mających stosunki seksualne z innymi mężczyznami - spośród wszystkich państw Europy i Azji Środkowej - jest we Francji. Tribunal Administratif de Strasbourg musi zatem ustalić, czy w świetle bieżącej wiedzy medycznej, naukowej oraz epidemiologicznej dane te są wiarygodne i nadal aktualne.

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.