TK



Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Lublinie z dnia 30 maja 2016 roku

Kostytucja| KRS| Prezes Rady Ministrów| publikacja wyroku| Sąd Okręgowy w Lublinie| trójpodział władzy| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik
Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Lublinie z dnia 30 maja 2016 roku

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Lublinie wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań podejmowanych przez organy władzy ustawodawczej i wykonawczej, godzących w konstytucyjną zasadę trójpodziału i władzy.

Zgromadzenie Ogólne apeluje o poszanowanie nTekstiezależności stojących na straży praw oraz wolności obywatelskich Sądów i Trybunałów, które w demokratycznym państwie prawnym stanowią jedną z elementarnych władz, mającą jednak charakter odrębny, niezależny od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Stosownie do treści preambuły Ustawy Zasadniczej oraz jej art. 10 ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej, zaś wzajemne relacje pomiędzy organami władz publicznych powinny być oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli oraz ich wspólnot.

Zdecydowanie zatem przyłączamy się do stanowiska Krajowej Rady Sadownictwa wyrażonego w uchwale z dnia 7 kwietnia 2016 r. w sprawie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym stwierdzono, że zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.

Nigdy w orzecznictwie sądów powszechnych nie kwestionowano charakteru orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. W świetle art. 190 ust. 2 Konstytucji, orzeczenia Trybunału podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Obowiązek niezwłocznej publikacji rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego przez Prezesa Rady Ministrów wynika z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 20156 roku, poz. 1484 tekst jednolity). Ma on charakter techniczny i jego realizacja nie może być w żadnej mierze uzależniona od wyniku arbitralnej jego oceny przez przedstawiciela organu władzy wykonawczej, który nie został wyposażony w kompetencje do sprawowania kontroli zgodności tych orzeczeń z prawem.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów zwraca się do Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej o wykonanie obowiązku, wynikającego z art. 190 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i opublikowanie w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 roku w sprawie K 47/15, jak również kolejnych orzeczeń Trybunału, zapadłych w trybie wynikającym z tego wyroku.

Poprzednia 12 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.