TK



Ustawa w sprawie dziury w drzwiach

euroskrzynka pocztowa| prawo pocztowe| UE| UKE

włącz czytnik
Ustawa w sprawie dziury w drzwiach

Dziura w moich drzwiach ma rozmiary 180×30 mm. Umieszczona jest na wysokości dwudziestu jeden centymetrów od podłogi, mniej więcej pośrodku licząc zarówno od prawej, jak od lewej. Rozmiary te podaję dla porządku informacyjnego, gdyż dla porządku prawnego nie mają najmniejszego znaczenia. Wspomniana dziura jest zaopatrzona w mosiężną klapkę. Klapka ta chroni mój dom przed zawianiem wiatrem, lub zamoczeniem deszczem. Klapkę te mogę w każdej chwili usunąć, nie rujnując porządku prawnego jednego z najbardziej przeregulowanych krajów świata, należącego do Unii Europejskiej i podlegającego wymaganiom Europejskiego Komitetu Normalizacji, oraz innych międzynarodowych organizacji normalizacyjnych, których – podobnie jak Rzeczpospolita Polska – jest członkiem.

Dziura ta, wyrżnięta wyżej, byłaby zapewne wygodniejsza w obsłudze przez najczęściej używającą ją osobę, a gdybym jeszcze dodatkowo zdemontował klapkę, osoba ta mogłaby wrzucać listy jedną ręką. Ale klapki nie zdemontuję, bo mi nawieje, a listonoszowi, ani prawodawcy występującemu w interesie operatorów pocztowych nie przyszłoby do głowy, by zmuszać mnie do wydawania pieniędzy aby „umieścić oddawczą skrzynkę pocztową spełniającą wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5.” I w ten sposób mój listonosz nadal będzie się schylał, by wrzucić mi listy, a ja będę je zbierał z podłogi tak długo, jak długo będę mógł się sam schylać. Jedyną szansą dla listonosza jest, że nawali mi kręgosłup i kupię skrzynkę, z której będę mógł wybierać listy stojąc, lub siedząc na wózku. Bo taki jest już na świecie podział ról, że czasem ja jestem dla listonosza, ale pod moimi drzwiami to listonosz jest akurat dla mnie.

 

Nowa Ustawa Prawo Pocztowe wchodząca od nowego roku w życie przewiduje w sprawie mojej dziury w drzwiach, co następuje: Art. 40. 1. Właściciel lub współwłaściciele: 1) nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny, 2) budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość są obowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową spełniającą wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5.

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.