TK
W sądach cywilnych więcej władzy dla sędziów
formalizm| Jacek Gołaczyński| Kodeks postępowania cywilnego| Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego| Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie| prekluzja dowodowa| swobodna ocena dowodów
włącz czytnikWażna zmiana dotyczyć będzie instrumentów zdyscyplinowania stron (art.207 kpc). Po nowelizacji w maju 2012 r. prekluzja dowodowa zastąpiona została swobodną oceną sędziego. Nowy kodeks postawi także na wyczucie sędziowskie, znajomość sprawy i umiejętność lepszego pokierowania procesem. Mamy do czynienia zatem z większym zaufaniem ustawodawcy do sędziego. Do tej pory formalistyczne przepisy nie ufały sędziemu. W nowym kodeksie - nie ustawodawca będzie zarządzał sprawą, ale sędzia – podkreślił wiceminister.
Opinie środowiska
Dr Michał Bieniak zwraca uwagę, że kodeks postępowania cywilnego od 2000 r. był nowelizowany 150 razy. Większość z tych nowelizacji była uzasadniona przyspieszeniem postępowania. – Szybkość jest dobra, o ile nie przeszkadza wymierzaniu sprawiedliwości – dodaje dr Bieniak.
Dr Bieniak twierdzi, że dotychczasowy formalizm załatwiania spraw cywilnych po latach praktyki nieco zelżał, gdyż sędziowie zauważyli, że po zaskarżeniu do wyższej instancji i tak sprawy wrócą do tego samego sądu.
- Formalizm procesowy utrudnia sądowi pracę – komentował zmiany adwokat Rafał Dębowski.- Adwokat często z racji tzw. bezpieczeństwa procesowego zarzuca sąd niepotrzebnymi wnioskami dowodowymi. Formalizm zabija proces cywilny – konkludował adw. Dębowski.
- Niepokoi nas nowość rozwiązań, aktywne uczestnictwo sędziego – mówi adw. Zbigniew Banaszczyk. – Nowy kpc, jako część dłuższego procesu nowelizacji nie jest skierowana przeciwko adwokatom. Jest adresowana głównie do sędziów, gdyż zmusza sąd do aktywnego uczestniczenia w postępowaniu, które do tej pory mogło być kompletnie kontradyktoryjne. Teraz sąd będzie musiał się mocniej zaangażować w postępowanie, przynajmniej do pierwszej rozprawy. Sędzia będzie zobowiązany porządkować materiał i wnikać w istotę sprawy.
Sędzia Łukasz Piebiak ze SSP „Iustitia” nie jest zwolennikiem zmian w kpc, a zwłaszcza likwidacji procedury gospodarczej. Zdaniem sędziego dyskrecjonalna władza sędziego w nowym kpc wymaga dużej precyzji. Należy np. w art. 217 kpc wyraźnie sformułować przesłanki, w jakich sytuacjach sędzia może przedłużyć procedurę składania dowodów.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.