TK
W Senacie o dramatycznej sytuacji finansowej mediów publicznych
abonament| Jan Dworak| Juliusz Braun| KRRiTV| media publiczne| Senat
włącz czytnikPrzedstawiciele publicznych mediów regionalnych apelowali do polityków, aby błyskawicznie wdrożyli rozwiązania wprowadzające stabilny system finansowania. W przeciwnym razie zaprzepaszczone będą unikalne osiągnięcia telewizji i radiofonii publicznej. I tak Adam Rudawski, prezes zarządu Radia Szczecin, poinformował, że każda z 17 stacji regionalnych produkuje dziennie średnio 70 informacji lokalnych oraz kilkadziesiąt zdjęć i filmów video, co daje 1200 informacji dziennie i 36 tys. miesięcznie. Informacje te są dostępne nie tylko w eterze, ale również w sieci globalnej, w tym na facebooku. W jego opinii sieć, a co za tym idzie media społecznościowe, są podstawowym źródłem informacji dla młodych ludzi, a więc tego segmentu rynku, który media publiczne tracą na rzecz komercyjnych. Zadał on następujące pytanie: „Kto będzie to robił, kiedy zabraknie rozgłośni regionalnych?”
Janusz Andrzejowski, członek zarządu Radia Kraków, podał, że w zamian za abonament rocznie produkowanych jest 197 tys. godzin programu regionalnego i lokalnego, 17 programów regionalnych i siedem lokalnych oraz 17 portali internetowych. Audycje są dopasowane do potrzeb lokalnego słuchacza, a ich główne „parametry” to bliskość, użyteczność, opiniotwórczość i jakość.
Jak wynika z wypowiedzi szefów mediów publicznych, najbardziej zagrożone redukcją, a nawet likwidacją są przedsięwzięcia reprezentujące nurt tzw. kultury wysokiej, niestety nie przynoszące wymiernych zysków. I tak niepewny jest los Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, której dyrektorem naczelnym jest Joanna Wnuk-Nazarowa, i Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Obie panie były obecne na posiedzeniu senackiej komisji i obie apelowały, aby nie było zgody i akceptacji dla niszczenia unikatowego dorobku tych orkiestr, a tym samym Polskiego Radia.
Przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Grzegorz Czelej zwrócił uwagę na fakt, iż na 13,5 mln gospodarstw domowych tylko 7 % (niecały milion) płaci abonament i ocenił to jako niesprawiedliwość społeczną i nieudolność systemową.
W opinii przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka głównym winowajcą niemożności efektywnego ściągania abonamentu są przestarzałe regulacje ustawowe. "Mówię o zasadzie dotyczącej wymogu rejestrowania odbiorników. Cała Europa od tego pomysłu odchodzi, bo jest to pomysłem anachronicznym. Dla młodego pokolenia pomysł rejestrowania czegokolwiek, co się kupi w sklepie, jest pomysłem kompletnie niedzisiejszym" - powiedział. Ponadto Dworak oddalił od KRRiT pytania dotyczące rażącej nieudolności w finansowaniu mediów publicznych, przypominając, że rada jest regulatorem, a nie ustawodawcą, nie odpowiada więc za taką sytuację.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.