TK



W Senacie o szansach i barierach dla towarzystw ubezpieczeń wzajemnych

Cezary Mech| Grzegorz Bierecki| Instytut Sobieskiego| Jerzy Chróścikowski| Senat| ubezpieczenia wzajmene

włącz czytnik

O roli instytucji wzajemnościowych i postulatach dotyczących ich rozwoju w Polsce mówił zastępca przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych senator Grzegorz Bierecki. W jego ocenie, przyczyną braku małych towarzystw ubezpieczeniowych w naszym kraju są przede wszystkim nieprecyzyjne przepisy, zbyt uciążliwa procedura zakładania TUW, wysokie wymogi dla członków zarządów towarzystw, a także uznaniowość Komisji Nadzoru Finansowego odnośnie do określenia wielkości TUW i minimalnego poziomu kapitału dla małych TUW. Senator Grzegorz Bierecki wyraził też nadzieję, że senackie komisje dzięki konferencji przygotują inicjatywę ustawodawczą zmieniającą przepisy dotyczące TUW.

Z opinią na temat funkcjonowania TUW przedstawioną przez senatora Grzegorza Biereckiego zgodził się prezes Agencji Ratingu Społecznego Cezary Mech. Poinformował, że z analiz przeprowadzonych przez agencję wynika, iż w Polsce istnieje potencjał umożliwiający tworzenie nowych towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, ale wiąże się to ze znaczącym wyzwaniem organizacyjnym. Jak mówił, jeśli porówna się udział TUW w rynku ubezpieczeniowym na świecie i w Polsce, wyraźnie widać, że w naszym kraju istnieją bariery działalności towarzystw ubezpieczeniowych. Zdaniem prezesa Cezarego Mecha, dotyczy to także innych organizacji gospodarczych, należałoby się zatem zastanowić, dlaczego takie organizacje się pojawiają, a następnie się nie rozwijają, tylko zmieniają charakter działalności lub przestają istnieć.

Wybrane rozwiązania praktyczne i wyzwania pojawiające się przy tworzeniu TUW przedstawił członek zarządu Instytutu Sobieskiego Maciej Rapkiewicz. W jego ocenie, najważniejszym etapem w zakładaniu TUW, decydującym o powodzeniu przedsięwzięcia, jest zgromadzenie i przygotowanie dokumentów wymaganych w ramach postępowania przed KNF. Kolejne wyzwania to m.in. wysokość tzw. kapitału gwarancyjnego, przygotowanie planu działalności i wymagania personalne dotyczące członków zarządu TUW.
Szanse i zagrożenia regulacji europejskich dla rozwoju TUW omówiła Marietta Janowicz-Lomott, ekspert Fundacji Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych, a o realizacji idei wzajemności w Funduszach Wspólnego Inwestowania lub Funduszach Wzajemnego Wsparcia mówił dr Krzysztof Łyskawa z Katedry Ubezpieczeń Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

W drugiej części konferencji odbyła się dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli m.in. TUW SKOK, Concordia, TUW Pocztowy, TUW Cuprum, TUW Rejent Life, MACIF Życie TUW.
Senat.gov.pl

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.