TK



W Senacie o szansach i barierach dla towarzystw ubezpieczeń wzajemnych

Cezary Mech| Grzegorz Bierecki| Instytut Sobieskiego| Jerzy Chróścikowski| Senat| ubezpieczenia wzajmene

włącz czytnik
W Senacie o szansach i barierach dla towarzystw ubezpieczeń wzajemnych

17 września 2013 r. w Senacie odbyła się konferencja „Szanse i bariery dla rozwoju towarzystw ubezpieczeń wzajemnych na przykładzie rolnictwa”, zorganizowana przez senackie komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy z Fundacją Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych. Wzięli w niej udział przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, firm ubezpieczeniowych, stowarzyszeń działających w branży ubezpieczeniowej, ośrodków doradztwa rolniczego, związków i organizacji rolniczych, samorządu rolniczego, a także rolnicy. Celem senackiego spotkania było wskazanie mechanizmów, które mogą zapewnić funkcjonowanie gospodarstwa rolnego w sytuacji klęsk żywiołowych, takich jak powódź, grad czy długotrwała susza.

Otwierając konferencję, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi senator Jerzy Chróścikowski stwierdził, że idea ubezpieczeń wzajemnych ma swoje źródło w trosce o zabezpieczenie dóbr przed negatywnymi efektami niespodziewanych zdarzeń losowych. Konferencja zaś ma pomóc we wskazaniu szans tworzenia towarzystw ubezpieczeń wzajemnych (TUW).

Dyrektor Departamentu Finansów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Aleksandra Szelągowska przypomniała, że system ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, dotowanych z budżetu państwa, jest wdrażany od 2006 r. W ramach tego systemu stosuje się dopłaty do składek ubezpieczenia. Przedstawiła też informację o wykorzystaniu dopłat do składek ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich w latach 2006–2013. W 2012 r. wykorzystano 162 mln zł z 203,8 mln zł, w 2013 r. zaś przewiduje się wykorzystanie całości środków. Dyrektor Aleksandra Szelągowska podkreśliła, że konieczne są urealnienie stawek taryfowych, do których mogą być stosowane dopłaty, a także rezygnacja z maksymalnej stawki taryfowej uprawniającej do dopłaty. Resort rolnictwa przygotował projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w tym zakresie, ale ze względu na niezakończone prace Komisji Europejskiej nad uregulowaniami dotyczącymi udzielania pomocy publicznej zmiany te będą mogły wejść w życie dopiero w styczniu 2015 r. Przedstawicielka ministerstwa rolnictwa zwróciła też uwagę, że w ramach wspólnej polityki rolnej po 2013 r. Unia Europejska będzie wspierać fundusze stabilizacji dochodów.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.