TK
Widmo krąży po świecie – widmo kryzysu
Bank Porozumień Międzynarodowych| bańka inwestycyjna| Bretton Woods| Fredrich Hayek| kryzys| Lehman Brothers| Milton Friedmann| płynność finansowa
włącz czytnikProfesor Arturo Bris powiada, że kondycja firm i wielkich korporacji pogarsza się i w ocenach agencji ratingowych nie osiąga poziomów AAA, a znajduje się na poziomach BBB. Tylko trzy wielkie korporacje notowane są na najwyższym poziomie AAA: Johnson & Johnson, Exxon Mobil and Microsoft. Ocena na poziomie BBB oznacza, że firmy mają trudności z wywiązywaniem się z finansowych zobowiązań, i że w okresie pięciu lat części tych korporacji grozi bankructwo. [punkt 5].
Autor zawraca uwagę, że równocześnie z tą pogarszającą się kondycją wielkich korporacji pieniędzy na rynku jest za dużo. Cały system finansowych i nie-finansowych firm charakteryzuje nadmierna płynność finansowa; Citygroup posiada ponad 487 mld.USD, a Apple – 150 mld.USD. Jak powiada Bris – z ironią – w wielu przypadkach wielkie firmy, banki i korporacje mogłyby wykupić budżety wielu krajów łącznie z zadłużeniem.
Jesteśmy zatem świadkami szczególnego paradoksu – którego autor nam nie objaśnia – dlaczego równolegle z jednej strony kondycje korporacji są oceniane bardzo słabo; firmy mają kłopoty z realizacją zobowiązań – z drugiej zaś dysponują znaczną płynnością finansową, taką że „pieniędzy na rynku jest za dużo”. [punkt 8]. Słaba kondycja finansowa korporacji oraz obostrzenie działalności pożyczkowej banków komercyjnych sprawia, że znaczna część klientów szuka środków finansowych w „shadow banking system”.
Konsekwencje „nadmiernej płynności finansowej” są niezwykle istotne. Te nadwyżki pieniądza firm i korporacji krążą na światowym rynku finansowym i muszą gdzieś trafiać. Okazuje się że średnia rentowość z inwestycji w środki trwałe, stopa zwrotu firm i korporacji są znacznie niższe od stóp zwrotu akcji i papierów wartościowych na giełdach. Nadmierna gotówka trafia w dwa miejsca: na rynek kapitałowy - na giełdy i na rynki nieruchomości. Zatem znaczna część owej nadmiernej „płynności gotówkowej” tych samych firm i korporacji wpływa na giełdę, podnosi ceny akcji i innych papierów generując liczne źródła kolejnego „bąbla” cenowego na rynkach kapitałowych. [punkt 1].
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.