TK
WSA: spółka sporządzająca raport dla "Lewiatana" nie może żądać danych z kontroli skarbowej
Główny Inspektor Kontroli Skarbowej| interes prawny| kancelaria GWW| Konfederacja Lewiatan| organizacja pożytku publicznego| Trybunał Konstytucyjny| Wioletta Waśko| WSA
włącz czytnikTylko organizacja pożytku publicznego, działająca pro bono, poseł lub radny – wszyscy ci, którzy mają realny wpływ na poprawę działania administracji mogą żądać informacji przetworzonej, w tym danych o wszczętych postępowaniach karno-skarbowych.
Wojewódzkie sądy administracyjne oddalają skargi obywateli, którzy chcą się dowiedzieć od urzędów skarbowych, ile spraw podatkowych wszczęto tuż przed 5 letnim terminem przedawnienia. Kilkanaście takich pytań do urzędów kontroli skarbowej w całej Polsce skierowała kancelaria GWW spółka komandytowa w Warszawie.
Spółka 3 stycznia br. zapytała dyrektora kontroli skarbowej w Bydgoszczy, ile było spraw z zakresu podatku dochodowego, VAT i akcyzy w latach 2009- 1010 r., w których wszczęto postępowanie skarbowe przed terminem pięcioletniego przedawnienia roszczeń. Gdy zobowiązanie nie zostało w części lub całości uiszczone. Nie otrzymała informacji, gdyż urząd stwierdził, że odpowiedź wymaga przetworzenia danych i dużego nakładu pracy, a spółka nie działa w interesie publicznym (art.3 ust.1 ustawy o dostępie do informacji publicznej). Odmowę poparł Główny Inspektor Kontroli Skarbowej twierdząc, że spółka potrzebuje tych danych do raportu przygotowywanego dla Konfederacji „Lewiatan” [dawniej - Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, w którym ma przedstawić analizę barier dla przedsiębiorców. Raport ten jest zleceniem płatnym.
Niekonstytucyjny przepis nadal funkcjonuje
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jak wyjaśniła przedstawicielka spółki komandytowej adwokat Wioletta Waśko problem jest istotny, i nie leży w sferze prywatnej, a w interesie publicznym. Wszczęcie postępowania bez wiedzy podatnika powoduje, że termin przedawnienia ulega zawieszeniu i można podatnika ścigać i karać w postępowaniu karnym do końca jego życia. Na tę kwestię związaną z art.70 par.6 Ordynacji podatkowej zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny. Uznał on, że przepis na podstawie którego urzędy rozpoczynają postępowania karnoskarbowe, by zapobiec przedawnieniu się zobowiązania podatkowego jest niezgodny z Konstytucją w zakresie, w jakim podatnik nie jest informowany o wszczęciu postępowania (wyrok z 17 lipca 2012 r., sygn. P 30/11). Dodał, że
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.