TK



Wyroki TK w Senacie

kodeks karny| Kodeks karny wykonawczy| Prawo atomowe| Senat| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych| wyrok Trybunału Konstytucyjnego

włącz czytnik
Wyroki TK w Senacie

Na 49. posiedzeniu Senat zdecydował o wniesieniu do Sejmu 3 projektów ustaw.

Jednym  z nich jest projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo atomowe, przygotowany przez Komisję Ustawodawczą. Projektowana nowelizacja stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Przenosi m.in. regulacje dotyczące podmiotów uprawnionych do kontroli fizycznych parametrów urządzeń radiologicznych z rozporządzenia ministra zdrowia z 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej do ustawy – Prawo atomowe. Trybunał nie zakwestionował takiego czy innego merytorycznego sposobu uregulowania kwestii podmiotów uprawnionych do kontroli fizycznych parametrów urządzeń radiologicznych, lecz to, że przepisy te znalazły się w rozporządzeniu, bez podstawy prawnej zawartej w ustawie. Ponadto projekt znosi obowiązek posiadania certyfikatów przez fizyków medycznych, a także modyfikuje listę podmiotów uprawnionych do kontroli urządzeń radiologicznych.

Drugi z projektów wniesionych do Sejmu dotyczy nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych i został przygotowany przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji po rozpatrzeniu petycji indywidualnej. Jego celem jest rozszerzenie katalogu wyjątków od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych, tj. zwolnienie z opłat także skargi o wznowienie postępowania w sytuacji, gdy przyczyną wznowienia jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie.

Kolejny wniesiony projekt to ustawa o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks karny wykonawczy. Zgłoszony przez Komisję Ustawodawczą projekt stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Wprowadza on do kodeksu karnego możliwość odstąpienia przez sąd od zarządzenia wykonania zawieszonej kary w sytuacji, gdy wobec skazanego w okresie próby ponownie orzeczono karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy. Zmiana w ustawie – Kodeks karny wykonawczy jest konsekwencją tej zmiany.

Dział Prasowy kancelarii Senatu RP

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.