Debaty



A. Szmyt: Spór o tryb wyboru i kadencję Prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Andrzej Rzepliński| Bronisław Komorowski| dyskontynuacja| Jerzy Stępień| kadencja prezesa TK| Konstytucja RP| Marek Safjan| opozycja sejmowa| prezes TK| Sejm| Trybunał Konstytucyjny| wiceprezes TK

włącz czytnik

W uzasadnieniu projektu nowelizacji odniesiono się skrótowo do nowego brzmienia art. 12 ustawy, pominięto zaś kwestię propozycji z art. 3 nowelizacji. W odniesieniu do art. 12 wnioskodawcy wykorzystali argumentację z wcześniejszego wniosku do TK o zbadanie zgodności ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym z Konstytucją RP. Mocniej przy tym akcentują, że prerogatywa prezydenta w zakresie powoływania prezesa i wiceprezesa TK „jest jednak osłabiona prawem inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK”. Akcentują więc potrzebę „zmiany, wzmacniającej wpływ głowy państwa na powołanie władz Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ w obecnym rozwiązaniu był on iluzoryczny i nie odpowiada ratio legis Konstytucji”.

W zaproponowanej nowelizacji istotne znaczenie miały propozycje z art. 12 ust. 2 I ust. 4. Miały one wprowadzić trzyletnią kadencję prezesa (wiceprezesa) Trybunału, z dopuszczalnością jej ponowienia. Sposób wyboru kandydatów przez Zgromadzenie Ogólne umożliwić mógł zaś, przy 15-osobowym składzie TK, ustalenie aż 5 kandydatur, przedkładanych następnie do wyboru prezydentowi. Projekt nowelizacji w tym brzmieniu został jednak przez wnioskodawców wycofany dzień po jej przedłożeniu Sejmowi. Już kolejnego jednak dnia ta sama grupa posłów wniosła do Sejmu kolejny projekt nowelizacji ustawy o TK w brzmieniu jedynie częściowo zmienionym w stosunku do poprzedniego.

Ostatecznie jednak jeszcze przed wydaniem przez TK orzeczenia z dnia 3 grudnia 2015 r. w sprawie ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. Sejm w dniu 19 listopada 2015 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy o TK34. Część nowelizacji dotyczyła trybu wyboru i kadencji prezesa i wiceprezesa TK. Nowe brzmienie otrzymały przepisy ust. 1 i 2 art. 12 ustawy o TK.

Nowy przepis był następujący:
„1. Prezesa Trybunału powołuje Prezydent Rzeczypospolitej spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne na okres trzech lat. Na stanowisko Prezesa Trybunału można być powołanym dwukrotnie.
2. Kandydatów na stanowisko Prezesa Trybunału wybiera Zgromadzenie Ogólne w ostatnim miesiącu kadencji Prezesa Trybunału spośród sędziów Trybunału, którzy w głosowaniu uzyskali kolejno największą liczbę głosów. W razie opróżnienia stanowiska Prezesa Trybunału wyboru kandydatów dokonuje się w terminie 21 dni”.
Po drugie, art. 2 nowelizacji stanowił, że „Kadencja dotychczasowego Prezesa i Wice-prezesa Trybunału wygasa po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy”.

Debaty,Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.